Dünyaya gelen bebeğin sağlıklı bir birey olması ve gelişip büyüyebilmesi adına anne sütü oldukça önemli bir besindir. Bu nedenle lohusalık döneminde olan bir annenin yeteri kadar süt üretebilmesi için sağlıklı beslenmesi, demir, kalsiyum, magnezyum sıvı ve enerji kaybı sebebiyle ortaya çıkan ihtiyaçlarını karşılamaya ilişkin bir beslenme programı hazırlaması hayati bir önem taşımaktadır. Lohusalık dönemde sağlıklı beslenme programı konusunda bilgi sahibi olmayanlar ise Beslenme ve Diyet Uzmanlarına danışmalıdırlar.

Lohusalık Döneminde Nasıl Beslenilmelidir?

Hamilelik döneminde alınan kiloların hemen verilebilmesi adına anneler tarafından lohusalık döneminde bilinçsiz, hatalı düşük kalorili diyet listeleri uygulamak ve beslenmeye dikkat edilmemesi, anne sütü üretimini olumsuz yönde etkilemektedir. Emziren bir annenin lohusalık dönemine beslenmesine önem göstermesi, artan günlük kalori ihtiyacını karşılayabilmesi gerekmektedir. Emziren annenin sütünün artması, tükettiği sıvı ile alakalıdır. Bol miktarda sıvı ve günde 2,5 – 3 litreye yakın su tüketimi, emziren annenin sütünü artırabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Lohusalık döneminde beslenme, yalnızca anne sütü ile alakalı olmamakla beraber, annenin hamilelik ve doğum esnasında kaybettiği demir, kalsiyum potasyum, vitamin gibi ihtiyaçlarını da karşılamaya yönelik olmaktadır. Bu nedenle lohusalık döneminde özellikle protein içerikli besinlere, et, tavuk, süt, yoğurt gibi hayvansal proteinlerin yanı sıra nohut, fasulye gibi bitkisel proteinlerin de tüketilmesi gerekmektedir. Balığın haftanın 1 ya da 2 günü tüketilmesi, vitamin ve mineral açısından zengin olan meyve ve sebzelerin bol bol tüketilmesi önemlidir.

Lohusalık döneminde olduğu kadar hamilelikte beslenme de oldukça önemlidir. Bebeğin ve annenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için yeterli miktarda vitamin, mineral ve protein içeren yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir.

Lohusalık Döneminde Hangi Yiyeceklerden Uzak Durulmalıdır?

Lohusalık döneminde beslenme konusunda annenin ve bebeğin sağlığı için bazı yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Emziren annelerin doymuş ve trans yağ içeren gıdalardan, kafeinli ve asitli içeceklerden, baharatlı yemeklerden, fast food ve abur cubur gibi yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Bununla beraber lohusalık ve emzirme döneminde annenin sigara ve alkolden kesinlikle uzak durması gerekmektedir.

Lohusalık döneminde dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise, tek tip beslenmedir. Sağlıklı olması ile bilinen besinlerden bol miktarda tüketilmesi hem annenin hem de bebeğin sağlığında problemlere neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda Beslenme ve Diyet Uzmanlarına danışılması, kişiye özel beslenme programının hazırlanması gerekmektedir.

Lohusalık Döneminde Diyet Yapılır mı?

Günümüzde pek çok anne hamileliği süresince aldığı kilolarından doğum yaptıktan sonra kısa süre içerisinde kurtulmayı istemektedir. Dolayısıyla lohusalık döneminde diyet yapılıp yapılmayacağı da merak konusu haline gelmiştir.

Yeni doğum yapan ve lohusalık döneminde olan her annenin elbette ki diyet yapabilmesi mümkündür. Ancak bunun için mutlaka uzman bir diyetisyenden destek alması gerekmektedir. Bu süreçte uzmanlar emziren anneler için anne sütünü ve bebeği etkilemeyecek beslenme programları önerebilirken, bu sayede anneler hem uyguladıkları program ile doğum kilolarından kurtulabilmekte, hem de anne sütünü daha kaliteli bir hale getirip artırabilmektedir.

Lohusalık döneminde annenin bebeğini emzirmesi oldukça önemli bir husus olduğundan bu süreçte annelerin kesinlikle kendi başına bir zayıflama programı uygulamaması, emin olmadığı besinleri tüketmemesi gerekmektedir. Ayrıca uzmanlar tarafından anne sütünü artırıcı besinlerle hazırlanan diyet programının dışına çıkılmaması ve günlük olarak egzersizlerin aksatılmaması da lohusalık döneminde uygulanan diyet için önem teşkil etmektedir. Bu sayede hem annenin hem bebeğin hem de anne sütünün çıkarları gözetilerek sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek mümkündür.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz