Çalışan insanlar, iş hayatı boyunca pek çok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Önlem alınmadığı takdirde yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu sağlık problemleri, genellikle bel, boyun ağrıları gibi problemlerdir. Fakat bel ve boyun sağlığını koruyabilmek için alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır ki, bu önlemler sayesinde daha sağlıklı, daha başarılı ve daha kaliteli bir yaşam imkanı elde edilebilmektedir. Örneğin; maşa başı çalışanları için egzersizler, spor aktiviteleri, sağlıklı beslenme, kilo koruma ve bunun gibi durumlar, çalışma hayatında meydana gelebilecek sağlık problemlerinin önüne geçebilmektedir.

Özellikle ofis gibi ortamlarda masa başında çalışmak durumunda olan bazı kişiler, devamlı olarak hareketsiz kaldığından kaslarını kullanamamaktadır. Kaslar kullanılmadığından vücudun tüm yükü omuzlara ve eklemlere binerken, bu ve bunun gibi durumlarda bel ve boyun fıtıkları, eklem ağrıları, dizlerde kıkırdak aşınmaları gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bunun ile beraber bütün gün bilgisayar başında çalışanların sürekli mouse ve klavye kullanıyor olmaları da, el bileğinde, ön kolda ve dirseklerde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Masa Başı Çalışanlarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Masa başında çalışan bireylerin bel ve boyun sağlığını koruyabilmesi adına bazı noktalarda dikkatli olması ve çeşitli önlemler alması gerekmektedir. Örneğin; birey, çalışma düzenini kolaylıkla erişebileceği şekilde ayarlamalı ve başın aniden dönmek durumunda kalmasının önüne geçmelidir. Bunun ile beraber sağlıklı beslenme düzeni edinmesi de gereklidir.

Ofislerde çalışma esnasında zaman zaman ara verilmeli, kullanılan sandalyenin ayrıyeten bel ve kol desteği olmasına özen gösterilmelidir. Bireyin günlük yaşamında da belini ve boynunu dik bir konumda tutması gerekirken, vücudun taşıyamayacağı bir kiloya sahip olunmamalıdır. Dolayısıyla bu gibi durumlarda kilo verme de oldukça önemlidir.

Masa Başı Çalışanlarının Kilo Vermesi Gerekebilir

Masa başı çalışanlarının devamlı hareketsiz kalması ve oturmak durumunda olması, kilo almaya ve vücut ağırlığının orantısız bir şekilde boyuna, bele ve dizlere dağılmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla vücut ağırlığını yalnızca bu bölgeler taşımak durumunda kalmakta ve pek çok sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde pek çok ofis çalışanı, bu gibi şikayetlerle diyetisyenlere müracaat etmekte ve fazlalık kilolarından kurtulmak üzere diyet programı uygulamaya başlamaktadır. Her ne kadar hareketsiz kalınması nedeniyle masa başında zayıflamak hareketli olmak gibi hızlı gerçekleşmese de imkansız değildir. Masa başında zayıflamak da mümkündür.  Bunun için ise kişilerin günlük almaları gereken kalori miktarını bilip, Beslenme ve Diyet Uzmanı’nın kişiye özel verdiği beslenme programına uymaları yeterli olmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz