Günümüz teknoloji çağında, başta çocuklar olmak üzere pek çok insan beslenme konusunda televizyon ve medyadan etkilenebilmektedir. Telefon, tablet ve televizyon gibi teknolojik aletlerle vakit geçirme oranı her geçen gün biraz daha artış gösterirken, bu durum daha çok insanların görsel hafızasında yer edinmeyi başaran reklam, marka, sosyal medya ve oyunlar için kâr marjı haline dönüşmüştür. Üstelik bu gibi kuruluşların kârından oluşan sektör sağlıklı beslenme konusunda insanlar üzerinde çeşitli etkilere de neden olabilmektedir.

Medyanın Beslenmeye Etkileri Nelerdir?

Medyanın beslenmeye etkileri hakkında son dönemlerde pek çok araştırmalarda bulunulmaktadır. Son 12 yılda yapılan araştırmalar ile beraber televizyon ya da bilgisayar oyunları karşısında fazla vakit geçirmenin yüksek beden kütle indeksi ile yakından ilişkili olduğu ortaya çıkarken, çeşitli kalp hastalıklarına, tip 2 diyabet hastalığına ve bunun gibi sağlık sorunlarına neden olduğu belirlenmiştir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Medyanın beslenmeye etkileri bu kadarla sınırlı kalmazken, televizyon karşısında yemek yiyen insanların tek çeşit ve farklı besinler ile beslendiği, ayrıca bu şekilde normalden daha fazla tüketim yapıldığı da bilinenler arasında yer almaktadır.

Medyanın Beslenme ile Sağlığa Zararları Nelerdir?

İnsanların sağlıklı beslenmesinin önüne geçen ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilecek şekilde beslenmesine neden olan medya, bilinçli yemek yeme sürecini atlatarak öğünlerde tüketilen besi miktarının da artmasına neden olmaktadır.

Televizyon, bilgisayar, tablet ve sosyal medyanın beslenmeye etkisi genellikle sağlık açısından çeşitli zararlara neden olmaktadır. Aşırı kilo alımı, obezite, şeker hastalığı gibi sağlık sorunları da bu zararlara birer örnek olarak gösterilebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamaları adına ebeveynlerin öncelikle çocuklarını kontrol altına almaları ve bu gibi teknoloji ürünlerinin beslenme üzerindeki etkisini ortadan kaldırabilmek için sınırlama getirmeleri gerekmektedir. Yetişkinler ise durumun ehemmiyetini kavrayarak kontrol mekanizmasını sağlaması, gerektiğinde de bir uzmandan destek alması önemlidir.

Bir Diyetisyenden Destek Alabilirsiniz!

Medyanın sağlıklı beslenme konusundaki zararları ile karşı karşıya olan insanların erken müdahale için mutlaka bir diyetisyenden destek alması önerilmektedir. Genellikle bu gibi durumlarda beslenme uzmanları danışanlarının sağlık değerleri hakkında araştırmalarda bulunarak belirli bir diyet programı hazırlamakta ve kaybedilen değerlerin yeniden toparlanması, alınan fazla kiloların ise verilmesini sağlayabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz