Son dönemlerde oldukça popüler olan ve adı sıklıkla duyulan metabolik sendrom, günümüzde bir sivilce ya da grip kadar yaygın bir hale gelen rahatsızlıklardan biridir. Başlı başına bir problem olmamakla beraber yüksek kan şekeri, sağlıklı olmayan kolesterol seviyesi, yüksek tansiyon ve karın bölgesinde yağlanma gibi çeşitli rahatsızlıklar ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Üstelik beraberinde de ciddi sağlık problemlerini getirebilmektedir. Özellikle diyabetik metabolik sendrom ile ortaya çıkan hasarın büyüklüğü 5 katı fazla olabilmektedir.

Metabolik Sendrom Nedir?

Obezite, tip 2 diyabet, hiperlemi ve hipertansiyon gibi günümüzün en önemli sağlık problemlerinin bir arada bulunması durumuna metabolik sendrom adı verilmektedir. Son yıllarda sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklarından biri olan metabolik sendrom, bir hastalık değil, hastalıklar topluluğu olarak ifade edilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Metabolik Sendromun Neden Olduğu Hastalıklar

Metabolik sendrom, pek çok hastalığı beraberinde getirebilmektedir. Örneğin; yüksek orandaki kolesterol, insülin direnci, yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon, karın ve bel bölgesinde aşırı yağlanma gibi durumları beraberinde getiren metabolik sendrom, ayrıca kan damarı ve kalp hastalıkları riskini ikiye katlamakta ve inme riskini de oldukça yükseltmektedir.

Metabolik Sendroma Karşı Alınabilecek Öneriler

Metabolik sendromun önüne geçebilmek için öncelikle sağlıklı beslenme konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sendromun temel nedeni obezite hastalığına ve insülin direncine dayanırken, erken tedavi bu açıdan hayati bir önem taşımaktadır.

Metabolik sendrom tedavisinde başarılı olabilmek için öncelikle Beslenme ve Diyet Uzmanı ile birlikte çalışmalar yürütülerek diğer risk faktörleri gelişme göstermeden kiloyu kontrol altına almaktır. Obezitenin önüne geçilmesi ya da giderilmesi durumunda, metabolik sendroma karşı önlem alınmış olunacaktır. Beslenme Uzmanının kişiye özel hazırladığı diyet programının uygulanması, düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, farklı bir yaşam tarzı ve bunun gibi tavsiyelere uyulması, metabolik sendrom tedavisinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilmektedir. Sağlıklı beslenme programı, düzenli aktivite insülin direncini dengeleyerek, kan şekeri, yağ ve kan basıncını kontrol altına alabilmekte ve kardiyovasküler fonksiyonlarında sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz