Mide asidi seviyesinin belirli bir düzeyde olması, sağlık açısından önemli bir durumdur. Mide asidi normal seviyesinde olduğunda, insanı çeşitli sağlık sorunlarına karşı koruyabilmekte, bakterileri etkisiz hale getirebilmekte ve protein sindirimini kusursuz bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Mide Asidi Fazlalığı Neden Olur?

Mide asidi nedenleri çeşitli sorunlara dayanabilmektedir. Bu mide sorununun en önemli nedenlerinden biri de helicobacter pylori adı verilen bir tür mide enfeksiyonudur. Bu bakteri aynı zamanda ülser ve mide iç yüzeyinde inflasmasyona da neden olabilmektedir. Ayrıca stres, gastrin hormonu fazlalığı, kafein içerikli besinler ve içecekler tüketmek, aşırı yağlı besinler tüketmek, alkol, sigara, uykusuzluk ve tam yağlı süt ile süt ürünleri, mide asidi nedenleri arasında yer almaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Mide Asidi Seviyelerini İyileştirmenin 5 Yöntemi!

  • Zencefil Tüketmek

Mide asidinin fazla ya da az olması halinde bu asit seviyesini düzenleyebilmek adına kişinin sağlıklı beslenme programı oluşturarak beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Zencefil ise sindirim sistemini iyileştirebilecek en önemli besinlerden biridir. Günlük 2 fincan kadar tüketilen zencefil çayı bu konuda yardımcı olmaktadır.

  • Yeteri Kadar Sıvı Besin Almak

Mide asidini dengeleme için gün boyunca sıvı besin alımı gereklidir. Özellikle de protein ve kalojen içeriği fazla olan kemik suyu, parçalanmaya gerek olmadan kolaylıkla sindirilebilmektedir.

  • Yemeklerde Önce Protein Tüketmek

Yemeklerde proteinin salata ya da sebze yemekleri ile beraber alınması gereklidir. Sağlıklı beslenme açısından önemli olan bu ayrıntı, mide asidini iyileştirmek isteyenlerin diyetinde dikkat etmesi gereken bir konudur.

  • Fermente Edilmiş Sebzelere Yönelmek

Zencefil turşusu, lahana turşusu ve bu gibi fermente edilen sebzeler, mide asidinin düzenlenmesi açısından oldukça etkili gıdalardandır. Mide asidi salgılarının iyileştirilmesine yardımcı olan bu besinler, probiyotik, enzim ve asit içermektedir.

  • Su Tüketmek

Her insanın günlük diyetinde en az 2,5 – 3 litre kadar su tüketmesi gerekmektedir. Özellikle de mide asidi zayıf olanlar için gerekli olan su tüketimi, bağırsak hareketliliğini sağlamakta ve vücudu arındırmaktadır.

Diyetisyenden Destek Alabilirsiniz!

Mide asini düzenleyebilmek adına hastaların atabileceği en doğru adım bir diyetisyenden destek almaktır. Alanında uzman olan bu kişiler, hastaların durumuna göre bir beslenme programı hazırlamakta ve hastaların daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesine yardımcı olmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz