Mide spazmı mide kaslarının aşırı kasılması durumudur. İlk belirtisi şiddetli ağrıdır, bunu midede yanma ve kramp takip etmektedir. Karın gerginliği, bulantı ve kusma da diğer belirtilerdir. Mide spazmı geçiren kişilerin çoğu genellikle yanlış beslenme nedeniyle bu rahatsızlığı yaşamaktadırlar ve belirtiler yemek sonrası ortaya çıkmaktadır. Hızlı yemek yeme ve yemek arasında konuşmalar esnasında hava yutmuş olmanın midedeki hava miktarını arttırarak şişkinlik yaratması ve bu şişkinliğin midenin boşalmasını geciktirmesi ve midenin tembelleşmesi ile olabilecek bir rahatsızlıktır. Mide spazmı şiddetli ağrılara yol açabileceği için mutlaka gerekli tedbirler alınmalıdır.

Yanlış Besin Tüketimi Mide Spazmına Yol Açabilir

Kafein içerikli içecekler tüketmek, çiğ ve soğuk yemekler yemek mide spazmını tetiklemektedir. Uzun süre aç kalınması, bazı ilaçlar, aşırı alkol tüketimi, sindirim sistemi enfeksiyonları, sigara kullanımı, stres de mide spazmının başlıca nedenleri arasında sayılabilir. Kişinin hiç yememesi gereken besinleri tüketmesi ya da doyduktan sonra da aşırı miktarda yemek tüketmesi, içeceklerin pipetle içilmesi sonucu mideye hava girişi, aşırı fiziksel aktivite sonucu mide kaslarının sürekli kasılması, karın bölgesinde oluşan bir darbe, travma mide spazmına neden olabilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Şeker Hastasıysanız Mide Spazmı Geçirebilirsiniz

Şeker hastalığı tüm sindirim sistemini etkilemektedir. Beslenme durumu dışında şeker hastası iseniz mide boşalmasıyla beraber mide spazmı sorun ortaya çıkabilir. Diyabet hastalığı kısa dönemde gastroparazi ye yani mide de gerginliğe neden olmaktadır. Ayrıca, kontrol altına alınamayan diyabet hastalığı uzun dönemde nöropatiye neden olmakta ve sinirleri etkileyerek bağırsak hareketlerini bozmaktadır. Rahatsızlığın tedavisi için hasta kendisine zarar veren besinleri tüketmemeye özen göstermelidir. Aşırı yemek yemek, yemek yerken konuşmak ve hava yutmak, soğuk ve çiğ sebze, meyve yemek, aşırı baharat tüketmek, kafeinli ve asitli içecek ve alkol tüketmek mide spazmını geliştirecek sorunlardandır.

https://www.high-endrolex.com/22

Mide Spazmı Geçirmemek için Ne Yapılmalıdır?

Mide spazmı geçirmemek için hızlı ve çabuk yemek yememeye dikkat edilmelidir. Sinirli ve kızgın olduğunuz durumlarda yemek yememelisiniz. Besinler çiğ ve soğuk tüketilmemelidir. Yemek yerken besinler iyice çiğneyerek yenmelidir. Aksi taktirde mide, besinleri öğütmeye çalışırken çok çaba sarf eder ve spazm oluşabilir. Yemek yerken sıvı tüketmemeye dikkat etmelisiniz, büyük öğünler yerine küçük ve sık öğünler yapmayı tercih etmelisiniz. Öğünlerinizde yeterli miktarda ekmek tüketmek midenizi rahatlatacaktır. Mide spazmı geçiren kişi o sırada yemek yememeyi tercih etmesi daha iyi olacaktır. aşırı acı baharat tüketimi de mide spazmına neden olabilir ancak baharat olarak kimyon tüketiminin mide şişkinliğini azaltıcı etkisi vardır. Ağrıyı hafifletmek için bitki çaylarından yararlanabilirsiniz. Adaçayı, rezene çayı, nane çayı şiddetin azaltılmasını sağlayabilir. Ancak besinlerin ve bitki çaylarının tüketimi konusunda mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanına danışmalısınız. Tedavi için spazmı hafifletmek içi fiziksel yöntemlerden sıcak su kesesi koyma ve karnınıza nazikçe masaj yapma yöntemi uygulanabilir. Ağrı kesici ilaç ya da kas gevşetici kullanılarak şiddetin yoğunluğu azaltılmaya çalışılabilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz