Çoğu insan düzenli ve sağlıklı beslenmediği, egzersize gereken önemi vermediği için kilo almaktadır. Karbonhidrat, doymuş yağ açısından zengin yiyecekler, kalorisi oldukça yüksek olan besinler kilo almamıza zemin hazırlamakta ve sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Sağlığına dikkat eden, düzenli ve dengeli beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmiş kişiler ise hangi besinlerin zararlı hangi besinlerin sağlıklı olduğunu iyi bilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Zayıflamak için diyet ve egzersiz yapan birçok insan ise yiyeceklerin kalori değerlerini, karbonhidrat ve protein değerlerini araştırıp tüketmeye çalışırken, bazıları ise sadece kalori hesabı yaparak kilo veremeye çalışır. Oysaki besinlerin kalorileriyle birlikte içerikleri de sağlıklı beslenmek için önemlidir.

Muz Kilo Aldırır mı?

Muz meyveler arasında kalori içeriği yüksek olan grupta yer almaktadır. Muzun kalorisi diğer birçok meyveye göre oldukça yüksektir. nişasta şeklindeki karbonhidrat içeriği nedeniyle yüksek kaloriye sahiptir. Ancak protein, potasyum ve lif içeriği oldukça sağlıklıdır. Bu nedenle günlük harcadığınız kalori ve günlük aldığınız kaloriyi dengeleyerek beslenme ve diyet uzmanı tarafından hazırlanmış beslenme programında muza da yer verebilirsiniz. Fazla tüketimi her besinde olduğu gibi kilo alımına neden olabilir.

Muz Kaç Kaloridir?

1 adet orta boy, ithal muz (130 gr) 110 kkaldir. Bu da günlük beslenme planınızda yer alan meyve miktarının yarısı kadardır. Yani 1 adet muz yediğinizde beslenme listenizdeki 2 adet meyveyi tüketmiş oluyorsunuz. 1 adet küçük boy (90 gr) ise 69 kkaldir. Bu nedenle günlük beslenmenizde yarım orta boy ya da 1 küçük boy muzu rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Diyet yapıyorsanız ve zayıflamaya karar verdiyseniz canınız her istediğinde muz yememelisiniz. Gün içinde tüketeceğiniz 2 adet muz, 4 adet portakal yediğinizde alacağınız kaloriye eşittir. Sizce hangisini yemek daha kolay ? Tabiki de muzu günde 2-3 adet yemek ve daha fazla kalori almak daha kolay. Örneğin her gün bir muz yiyeyim, muz tok tutar diye düşünüp diyetinize muzla devam etmek gibi bir karar aldıysanız dikkat etmelisiniz. Diyet dönemlerinde haftada 1 defa 1 adet orta boy muz yemeniz zayıflamanızı engellemeyecektir.

Kalorisi daha az olan kivi, çilek, yeşil elma, mandalina, portakal gibi meyveleri tüketerek istediğiniz kiloya daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz