Şişmanlık, günümüzün en önemli ve ciddi sağlık sorunlarından biridir. Beslenme uzmanları tarafından yapılan değerlendirmelere göre fazla kilo alma insanın yaşamından birkaç yılını alırken, bu kilo sebebiyle meydana gelen ölüm oranında 2 katı artış yaşanmaktadır.

Fazla kilo, yetişkin ya da çocuk fark etmeksizin 7’den 70’e herkeste görülebilen bir sağlık sorunudur.  Vücudun yağ oranı çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilecek kadar bozulduğunda şişmanlamak kaçınılmaz olmaktadır. Üstelik yağın vücuttaki yağ dağılımına göre farklı türlere ayrılan şişmanlama sorunu, gizli şişmanlık, android şişmanlık ve jinoid şişmanlık olarak değerlendirilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Gizli Şişmanlık

Son zamanda yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan gizli şişmanlık, kişilerin zayıf görünümde olmasına rağmen iç organlarının etrafında yağlanmalar meydana gelmesi durumu sebebiyle obezlik riski taşıması durumudur. Aynı zamanda karın gölgesindeki organların çevresini kaplayan kalın yağ tabakası olarak da ifade edilen gizli şişmanlık, çeşitli sağlık sorunlarına ve hatta erken ölümlere yol açabilmektedir.

Android Şişmanlık (Erkek Tipi ya da Elma Tipi)

Sağlıklı beslenme kurallarının dışında bir beslenme düzeni ile meydana gelen android şişmanlık, erkek tipi ya da elma tipi olarak da ifade edilebilmektedir. Karın bölgesi, iç organları ve çevresinde oluşan fazla yağ olarak görülen android şişmanlık, sıklıkla 50 yaş üzeri erkeklerde meydana gelmektedir. Kilo verememe halinde karaciğer yağlanması, kandaki yağ oranında yükselme, koroner arter ve şeker hastalığı gibi sağlık sorunları da yine bu tip şişmanlamada görülebilmektedir. Bu gibi hastaların mutlaka uzmandan profesyonel destek alarak diyet uygulaması ve beslenmesine dikkat etmesi gereklidir.

Jinoid Şişmanlık (Kadın Tipi ya da Armut Tipi)

Yine sağlıklı beslenme kurallarının dışında uygulanan bir beslenme programı neticesinde ortaya çıkan bir başka kilo alma durumu da jinoid şişmanlıktır. Daha çok kadınlarda görülen bu kilo durumu, yağların basen ya da kalçalarda birikmesi ile ortaya çıkmaktadır. Vücudun biriktirdiği bu gibi yağlar ve kilo verememe durumunda varis ve damar hastalıkları gibi sağlık sorunları yaşanırken, hastaların uygun bir diyet programı ile fazlalık kilolarından kurtulması gerekmektedir.

Türü ne olursa olsun her türlü şişmanlama durumunda hastaların mutlaka bir diyetisyene müracaat ederek kilo vermesi gerekmektedir. Sağlıklı bir beslenme programının yanı sıra spor ve egzersizlerle bu kilolardan kurtulabilmek mümkün olurken, daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için kilo vermek şart olarak görülebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz