Kalsiyum başta insanlar olmak üzere canlıların sağlığı, hatta yapısı bakımından hayati önem taşıyan bir elementlerden biridir. Kemik sağlığının olmazsa olmazlarından olan kalsiyum, sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak kabul edilmektedir.

Neden Kalsiyum Tüketmelisiniz?

Kalsiyumun vücutta oldukça önemli görevleri bulunmaktadır. Güçlü bir kemik yapısına sahip olmak, beyin ile vücut arasındaki iletişim kusursuz olarak gerçekleştirilmesini sağlamak adına kalsiyum tüketmek gereklidir. Kalp kası da içinde olmak üzere bütün kasların kasılmasını düzenlemekte olan kalsiyum, kanın pıhtılaşmasında da kritik bir rol üstlenmektedir. Dolayısıyla normal beslenme programında da, diyet programında da kalsiyum içerikli besinler tüketilmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Kalsiyum eksikliği, vücutta önemli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Kandaki kalsiyum seviyesinin düşük düzeyde olması ile ortaya çıkan kalsiyum eksikliği, uzun vadede osteoporoza neden olabilmektedir.

Kalsiyum eksikliği belirtileri; çeşitli kas problemleri, kişinin devamlı olarak kendisini yorgun hissetmesi, ciltte kuruluk ve kaşıntı, tırnakların hassasiyeti ve kolayca kırılması, osteopeni ve osteoporoz, çeşitli diş problemleri ve enerji eksikliğidir. Bu gibi durumlar, kalsiyum eksikliğine işaret etmektedir.

Kalsiyum Eksikliğinde Neler Olur?

Kalsiyum eksikliği, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu sorunların başında osteopeni ve ilerleyen süreçlerde meydana gelen osteoporozdur.

Osteopeni; olması gerektiğinden daha az kemik yoğunluğuna sahip olunması hali olarak tanımlanmaktadır. Osteoporoz hastalığının gelişmesi için bir zemin olan osteopeniyi önlemek için, sağlıklı beslenme düzeni ve kemik gelişimini destekleyici gıdaların tüketilmesi gereklidir

Osteoporoz ise; bir tür kemik hastalığıdır. Osteoporoz hastaları ayakta durmakta güçlük çekmekte ya da günlük aktivitelerini yerin getirirken kemik kırılması ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu gibi hastalıklara maruz kalmamak adına diyetisyenlerin tavsiyelerine dikkat edilmesi ve kalsiyum takviyesi alınmalıdır.

Kalsiyum Bulunan Besinler

Kalsiyumun bulunduğu besinler genellikle süt ve süt ürünleri, sardalya, somon gibi balık türleridir. Bunların yanı sıra ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, badem, fındık, antep fıstığı gibi sert kabuklu yemişler, incir, haşhaş, susam ve chai tohumu gibi tohumlar, soya fasulyesi ile hazırlanan tofu, papatya, kelp, hijiki ve wakame gibi su yosunları, baklagiller, brokoli, keçiboynuzu, güçlendirilmiş mısır gevrekleri ve bunun gibi çeşitli besinler, kalsiyum kaynakları olarak ifade edilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz