Yeni doğum yapmış olan annelerin beslenmesi, hamilelik döneminde olduğu gibi direk olarak bebeğin gelişimini ve sağlığını etkilemektedir. Bu nedenle anne ister normal doğum yapmış olsun ister sezaryenle, sağlıklı beslenmeye dikkat etmesi önemlidir. Özellikle de annenin ilk 6 ay boyunca bebeğini yalnızca kendi sütüyle beslemesi hayati bir önem taşımaktadır. Anne sütünün bebeğe yeterli gelebilmesi için de annenin beslenmesine önem vermesi, tavsiye edilenlere uyması ve bol bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Hamilelik sonrasında doğru beslenme konusunda ise Beslenme ve Diyet Uzmanlarına danışabilir, hem kendiniz için hem de bebeğiniz için sağlıklı beslenebilirsiniz.

Normal Doğum Sonrası Beslenme

Hamilelikte beslenme, bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli olan bir konudur. Bebek anne karnındayken, yalnızca anneden aldığı besin kaynakları ile gelişimini tamamlamaktadır. Bu durum, doğumdan sonraki ilk 6 ay için de geçerli olmaktadır. Çünkü bebek dünya geldikten sonraki ilk 6 ayında, yalnızca anne sütü ile beslenebilmektedir. Dolayısıyla annenin normal doğum sonrası beslenmesine dikkat etmesi, bol protein, kalsiyum ve demir açısından zengin olan besinleri tüketmesi gerekmektedir. Örneğin; et, balık, tavuk, yumurta gibi besin kaynakları anne sütünün kalitesini artırırken, bezelye, fasulye, ıspanak, sardalye, bol bol meyve tüketimi, doğum esnasında kaybedilen kanın ve demirin eksikliği gidermeye yardımcı olacak ve bebeğin demir ihtiyacını da karşılamasını sağlayacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bunlara ek olarak doğumdan sonra bol miktarda sıvı tüketimi de büyük önem taşımaktadır. Günde en az 2,5 – 3 litreye yakın su tüketimi, hem annenin kaybettiği sıvıları geri kazanmasına, hem de anne sütünün artmasına yardımcı olacaktır.

Sezaryen Doğum Sonrası Beslenme

Sezaryen doğum sonrası beslenme, normal doğuma kıyasla biraz daha önemli ve özen gösterilmesi gereken bir konudur. Çünkü sezaryenle doğum yapan bir anne, normal doğuma kıyasla daha çok yıpranmakta ve ameliyat sonrası anne sütü üretimi, normal doğuma kıyasla çok daha az olmaktadır. Hatta bazı anneler sezaryen sonrasında belli bir süre süt üretimini gerçekleştiremeyebilirler. Bu nedenle annenin kaybettiği enerjisini, kanını, sıvısını toparlayabilmesi için sağlıklı beslenmesi gerekip, aklında diyet yapmak varsa uzun bir süre diyet düşüncesini ertelemesi gerekebilir. Sezaryen doğumun ardından annenin günde ortalama 3 litre sıvı tüketmesi gerekmektedir. Bunun 2 litresi sudan, bir litresi ise bitki çayları, kompostolar ve meyve sularından karşılanabilir. Bitki çaylarının, komposto ve meyve sularının su yerine geçmediği, her beslenme programının kişiye özel olduğu unutulmamalıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz