Çalışan bireyler, genellikle yoğun iş temposu nedeniyle spor yapamamaktan, sağlıksız beslenme nedeniyle alınan kilolardan ve bunun gibi durumlardan şikayetçi olmaktadır. Dolayısıyla oturarak kilo verme üzerine herhangi bir diyet programı olup olmadığına dair araştırmalar yapmaktadırlar. Özellikle ofis ortamında çalışan bireyler her ne kadar iş hayatında sağlıklı beslenme düzeni kurma konusunda güçlük çekse de, bu şekilde doğru beslenme düzeni sayesinde oturarak kilo verme mümkündür.

Neler Tükettiğinize Dikkat Edin!

Günümüzde çalışanların yapmış olduğu en büyük beslenme hatalarından biri, daha çok uyuyabilmek uğruna kahvaltı yapmadan işe gitmektir. Kahvaltı, sağlıklı beslenme açısından günün en önemli öğünüdür. Pek çok kişi kahvaltı öğününü atlayarak güne başlarken, pek çoğu da simit, poğaça gibi atıştırmalıklar ile öğünü geçiştirmektedir. Bu gibi bir beslenme düzeninde bir adet poğaçanın yaklaşık olarak 3 dilim ekmek mesabesinde olduğunu ve dolayısıyla poğaça ile yapılan kahvaltının dengesiz bir kahvaltı örneği olduğunu görebilmek mümkündür. Bunun aksine sağlıklı ve dengeli beslenme örnekleri ile günlük performansı da artırmaya yardımcı olacak protein, vitamin ve mineraller alınabilmektedir. Örneğin; 2 dilim esmer ekmek arasına peynir koyularak yapılan bir sandviç ya da tam tahıllı gevrek ve yoğurt karışımı kahvaltılık olarak tüketilebilecek ideal besinlerdir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Sık Sık, Azar Azar Yiyin!

Bunun ile beraber çalışan bireylerin spor yapmadan kilo vermesi için sık öğünlerde ve azar azar tüketmesi gerekmektedir. Çünkü uzun süreli açlıklar metabolizmanın yavaşlamasına ve dolayısıyla sonraki öğünde daha fazla besin tüketimine yol açabilmektedir. Öte yandan çalışanlar için, ara öğünlerde kuru meyve, badem, fındık gibi besinler tüketmesi, kepekli grissini ve yoğurt ya da sütlü kahve tüketilmesi oturarak kilo verme açısından faydalı olacaktır.

Her İkramı Kabul Etmeyin!

Sağlıklı bir beslenme programı uygulayan ofis çalışanlarının devamlı olarak hareketsiz kalması da pek doğru değildir. Örneğin; su, çay, kahve gibi ihtiyaçları başkalarından istemek yerine kendisinin kalkıp alması, fazladan enerji ve kalori harcamasını sağlayacaktır. Ayrıca asansör yerine merdivenlerin kullanımı, telefon görüşmelerinin ofis içinde volta atarak yapılması ya da bunun gibi hareket edebilecek bahaneler bulabilmesi, fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Öte yandan çalışanların tatlı ihtiyacını karşılayabilmesi, düzenli beslenmeyle yakından ilişkilidir. Mesela kişinin kendisine haftalık bir beslenme düzeni oluşturması ve tatlı günü belirlemesi, hareketsiz kilo verme, yani spor yapmadan fazlalık kiloları atabilme konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca ofis arkadaşlarının tatlı, abur – cubur ve fazla kalorili ikramlarını ya da tekliflerini olabildiğince az kabul etmek, diyetisyenler tarafından çalışanlar için sunulan bir öneri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz