Protein, sağlık açısından gerekli olan ve insan vücudunun olmazsa olmazları arasında yer alan bir besin maddesidir. Makrobesin olarak da ifade edilen bu madde insan vücudunda kas kütlesini oluşturabilmek adına gereklidir. Dolayısıyla protein kalitesi de en az kendisi kadar önem teşkil etmektedir.

Protein Nedir? Nerelerde Bulunur?

Sağlıklı beslenme yolu ile elde edilen protein, insan vücudunda kalori ve enerji sağlayan 3 makrobesinden biridir.  Fındık, baklagiller ve hayvansal gıdaların içeriğinde yer alan bu besin maddesini daha açık bir şekilde et, süt yumurta, yoğurt, peynir, kabak çekirdeği, fasulye, nohut, badem gibi besinleri içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Günlük yaşamda olduğu üzere diyette protein tüketme de oldukça önemlidir. Özellikle de sağlıklı beslenme yolu ile kilo vermek isteyen ve diyet yapan insanların dikkat etmesi gereken bu hususta ayrıca protein kalitesi de önemlidir.

Protein Kalitesi Neden Önemlidir?

Protein kalitesi, tüketilen proteinin miktarı kadar önemli bir konudur. Dolayısıyla sağlıklı beslenme konusunda hassas olan ve yediğine içtiğine dikkat eden her insanın bu kaliteli mikrobesini doğru ve yeterli miktarda tüketmesi gerekmektedir.

Genellikle beslenme konusunda birçok insanın proteinin miktarına daha çok ehemmiyet verirken, proteinin kalitesi miktarından daha çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Zira insan sağlığına fayda sağlayan şey protein miktarı değil kalitesidir.

Proteinler yaklaşık 20 farklı aminoasitten meydana gelmektedir. Bu aminoasitlerin bazıları insan vücudunda üretilirken, bazılarının ise dışarıdan alınması gerekmektedir. Protein kalitesi de genellikle bu besin maddesinin içerdiği aminoasitlerle alakalı olmaktadır. Esansisyel aminoasitleri bünyesinde barındıran proteinler her daim kalitesi yüksek olan proteinler olurken, bunun nedeni ise her ihtiyacı karşılayabiliyor olmalarıdır.

Protein Kalitesi Ne Kazandırır?

Günlük alınan protein miktarı önemli olduğu kadar proteinin kalitesi de önem taşır. Peki, kaliteli proteinin insan sağlığına kazandırdıkları nelerdir?

  • Kaliteli protein daha uzun süre tokluk hissi sağlar.
  • Uyku kalitesinin artırır.
  • Kalp sağlığını koruma konusunda etkilidir.
  • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.
  • Vücuttaki tüm fonksiyonların sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesini sağlar.
  • Kas kütlesinin koruma ve geliştirme konusunda önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla sporcular açısından kaliteli proteinin önemi büyüktür.

Kişinin kendini yorgun hissetmesi, ruh halinde anlık değişimler yaşaması, metabolizmanın yavaşlaması, kan şekerinde dengesiz seviyeler, uykusuzluk, sağlıksız kilo verme gibi durumlar protein yetersizliğine işaret olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda mutlaka bir beslenme uzmanı ya da diyetisyene başvurmanız gerekir.

Günlük Protein Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Günlük protein tüketimi insanların yeme – içme alışkanlıklarına, yaşına, cinsiyetine ve bu gibi farklı faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Üstelik protein kalitesinin beslenme alışkanlıklarındaki önemi oldukça büyük olurken, genellikle insanların bu gibi durumlarda bir uzmandan destek alması tavsiye edilmektedir.

Günümüzde her diyetisyen, kendisine bu gibi durumlarda müracaat eden danışanları için en uygun beslenme programını hazırlayabilmek adına öncelikle kişinin değerlerini ölçmektedir. Bu değerlerden yola çıkarak kişinin günlük ihtiyacını belirleyebilmekte ve hangi kaynaklardan kaliteli protein alabileceğini gösterebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz