Sindirim sisteminde aşırı protein kaybının oluşmasıyla birlikte ortaya çıkan hastalığa protein kaybeden enteropati denmektedir ve bu hastalık klinik tedavi gerektirir. Sistemde oluşan protein kaybıyla birlikte albümin, seruloplazmin ve immunoglobulinler gibi proteinlerin seviyesi düşer. Ciddi bir sağlık problemidir ve tedavi edilmesi şarttır.

Protein Kaybeden Enteropati Nedir?

Protein kaybeden enteropati sindirim sisteminde meydana gelen aşırı protein kaybıdır. Protein kaybı yaşandıkça albümin, seruloplazmin ve immunoglobulinler proteinlerinin seviyesinin düştüğü görülür ve bu proteinlerin kaybı demir, eser elementler ve lipitlerin de azalmasına neden olur.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Protein kaybeden enteropatide beslenme önemlidir. Albümin kaybının yüzde 10 ya da 15’ten fazla olması karaciğeri etkilemektedir. Böylelikle bağırsak mukozasında yüzeyin hasara uğraması ya da ülser hastalığının oluşması görülmektedir. Bununla birlikte bağırsak hastalıkları, enfeksiyonlar ve çölyak gibi ülseratif olmayan sağlık problemleri de meydana gelmektedir.

Protein Kaybeden Enteropatide Beslenme Nasıl Olmalı?

Protein kaybeden enteropatinin tedavisi başta sağlıklı beslenme olarak yer alır. Çünkü bu hastalık direkt olarak karaciğer, mide ve bağırsakları etkilemektedir. Hastaların beslenmelerini düzenli bir şekilde yapması gerekir. Beslenmede yaşanan düzensizlik ya da problemler, hastalığın hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olacaktır.

Hastaların mutlaka bir diyetisyen eşliğinde beslenme tedavisi alması gerekir. Bağırsaklarda meydana gelecek yağ emilim bozuklukları ve vitamin ve mineral kayıplarına karşı önlem alınması gerekir. Hastaların mutlaka yüksek protein içeren besin takviyeleri alması şarttır.

Protein kaybeden enteropatide beslenme ilk aşama için günlük 26 gram protein takviyesi ile olmalıdır. Hastalar günlük 500 kalori içeren bir beslenme programıyla başlatılır ve kalori dengesi 1500’e kadar çıkarılır. Hasta şikayetlerinin azalmasına bağlı olarak normal beslenmeye geçiş yapılabilmektedir.

Bu hastalarda ani kilo kayıpları da meydana gelebildiği için sağlıklı beslenme açısından kilo alımı da yaptırılmaya çalışılır. Hastanın kilo alımı beslenme uzmanı tarafından kontrol altında tutulmaya çalışılır. Protein kaybeden enteropati hastalarında E, C ve K vitaminlerinin hızlı bir şekilde düşüşe geçtiği görülür. Hastalara ek vitamin takviyesi de bu nedenle yapılmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz