Kadınlar yalnızca adet döneminde değil, adet öncesi dönemde de çeşitli değişikliklere uğramaktadır. Bu değişiklikler hormonlarla sınırlı kalmazken, iştah ve kilo artışı gibi durumlar da yaşanabilmektedir. Günümüzde pek çok kadın Regl öncesi iştah artışı gibi durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Ayrıca bu dönemde su tutulmasından kaynaklı olarak ani bir kilo artışı da görülebilmektedir.

Regl Öncesi İştah Artışı Neden Artar?

Regl öncesi iştah artışı ve kilo alımı gibi konular, son yıllarda en çok tartışılan konulardan biri haline gelmiştir. Kadınların bu dönemde yaşamış oldukları adet öncesi şişkinlik ve kilo alımı şimdiye dek psikolojik olarak yorumlanırken, son dönemlerde gerçekleştirilen araştırmalarla beraber fizyolojik olduğu ortaya çıkmıştır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Yapılan araştırmalara göre kadınların bu dönemde yaşamış olduğu bu değişiklikler, östrojen ve progesteron hormonlarında dengesizlikler nedeniyle gerçekleşmektedir. Östrojen hormonu seviyesindeki artış ve progesteron seviyesindeki düşük sağlıklı beslenmenin aksine insanlarda devamlı tatlı yeme isteği oluştururken, aynı zamanda aşırı iştah, ellerde titreme, gereğinden fazla yeme ve ani kilo alımlarına yol açmaktadır.

Öte yandan son dönemlerde gerçekleştirilen araştırmalar da, progesteron seviyesindeki düşüşün aksine yükselişin de adet döneminde kilo artışı ve aşırı iştaha neden olduğu ifade edilmiştir. Her ne kadar uzmanlar bu durumu hormonal dengesizliğe bağlasa da, henüz kesin bir kanıya ulaşılamamıştır.

Nasıl Önlersiniz?

Regl döneminde yaşanan bu ani değişimler ve sağlıklı beslenmenin aksine gerçekleştirilen beslenme düzeni çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Dolayısıyla önüne geçilmesi gereken bir durum olarak değerlendirilmektedir. Regl öncesi ya da regl döneminde acıkmak ve tatlı yeme isteği her ne kadar normal bir durum olarak kabul edilse de, aşırıya kaçmamak ve kontrolsüz tüketmenin önüne geçmek gerekmektedir. Bu durumda da kişinin iradesi ön plana çıkmaktadır.

Diyetisyenden Yardım Alabilirsiniz!

Regl döneminde ve öncesinde beslenme ile alakalı yaşanan her türlü sağlık sorunu için bir uzman diyetisyenden yardım alınması gerekebilir. Bu süreçte insanlara kilo almadan nasıl tatlı ihtiyacını karşılayabileceklerine, yeterli ve dengeli beslenme şekillerine dair yönlendirmeler yapan ve kişinin değerlerine göre bir diyet programı hazırlayan uzmanlar, bu sayede regl sürecini kilo kontrolü ile atlatabilme konusunda yardımcı olabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz