Kahvaltı, günde yaptığımız üç öğünün başlangıcıdır. İnsan vücudu da çalışan bir sistemdir ve sistemin günün ilk ışıkları ile birlikte devreye sokulması gerekmektedir. İnsan vücudundaki çalışan sistemin devreye sokulması kahvaltı ile başlar.

İnsan vücudu bütün gün boyunca çalışmaya devam eder. Bu çalışma gece uyku esnasında daha yavaş olmaktadır. Gün içerinde ise insan vücudu sürekli olarak çalışmakta ve bir enerji harcamaktadır. Kahvaltı ile gün içerisinde ve azda olsa uyurken harcadığımız enerjiyi kahvaltı ile sağlayabiliriz.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kahvaltı; kalsiyum, demir, fosfor ve protein içerikleri olan ve insan vücudunun bütün gereksinimlerini karşılayan gerçek bir kaynaktır. Kahvaltı ile uyanır uyanmaz gereksinim duyulan bütün enerjileri karşılayıp, gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjiyi bize sağlar ve büyük işler başarmamız için vücudumuzu yapacağımız işler için tümüyle hazır hale getirir.

Güzel Bir Gün İçin İdeal Sabah Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

İnsan vücudunun ihtiyacı için gerekli enerjiyi sağlayacak olan C vitamini, demir, kalsiyum, protein içerikli besinler içerin bir kahvaltı ile güne zinde ve dinç başlayabiliriz. Ayrıca bunların yanında oda sıcaklığında bulunan suyun da olması gerekmektedir. İçecek olarak bir bardak süt iyi bir kahvaltı için olmazsa olmazlar arasındadır. Ancak süt yerine beyaz çay, yeşil çay ya da sevdiğiniz diğer bitki çaylarını tüketebilirsiniz.

İçeceğin yanında zeytin, peynir, yumurta ve bol yeşillik tüketebilirsiniz. Yeşillikleri hiçbir öğününüzde eksik etmemelisiniz. Hem kahvaltıda hem de yemeklerinizde ekmek tüketebilirsiniz. Ancak sadece sağlıklı ekmekler! Beyaz ekmek yerine kepek ekmeği ya da tam buğday unundan yapılmış ekmeği tüketmelisiniz. Peki yumurta haşlanmış olmak zorunda mı? Tabiki hayır! Herkes yumurtayı haşlanmış yiyemez. Yumurtayı tavada yapmak da sağlıksız olmak. Ancak nasıl yaptığınız çok önemli. Tavada sağlıklı yumurta nasıl olur? Örneğin; yulaflı ve keten tohumlu yapabilirsiniz. Nasıl mı? Tarifi aşağıda, tıklayabilirsiniz.

Lif İçeriği Zengin Omlet Tarifi

Hızlı ve pratik bir kahvaltı yapmak istiyorum diyorsanız yine kepek ekmeğinden ya da tam buğday unundan yapılmış ekmekten tost yapabilirsiniz. Tostunuzun içine yarım yağlı beyaz peynir, sucuk ve domates koyabilirsiniz.

Yine pratik ve sağlıklı bir kahvaltı için sütlü yulaflı kahvaltıları tercih edebilirsiniz. Bunun içine çeşitli meyveler katabilir, renkli ve doyurucu bir görünüm elde edebilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz