Yüksek yağlı gıdalar bilinenin aksine sağlık açısından yararlıdır. Vücudun aslında bu yağlara da ihtiyacı vardır. Hormonların düzenli çalışmasına, bazı diğer yiyeceklerin doğru emilmesine ve hafızaya faydalı olan sağlıklı yağlar diyetlerde de yer bulur. Diyetisyen kontrolünde uygulanan diyet listelerinde yer verilen bu yağlar Omega 3, Omega 6 yağ asitleri açısından zengindir. Sağlıklı yüksek yağlı 15 besin ve faydaları nelerdir?

Sağlıklı Yüksek Yağlı 15 Besin Nelerdir? 

İçeriğindeki sağlıklı yağ miktarı yüksek olan besinler sanıldığı gibi zararlı değildir. Aksine sağlıklı beslenme açısından önemli bir yere sahip olan bu tür besinler genellikle uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu doğrultuda uzmanlar tarafından önerilen, doğru miktarda tüketilmesi halinde büyük faydalar sağlayabilen sağlıklı yüksek yağlı 15 besin şunlardır:

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Avokado

Avokado faydaları şeker ve kalp rahatsızlıklarının tedavisine destek vermesi, göz sağlığını desteklemesi, lif bakımından zengin olmasından dolayı zayıflamaya yardımcı olması sıralanır.

Chia Tohumu

Sağlıklı yüksek yağlı 15 besinden bir diğeri de Chia tohumudur. Chia tohumu faydaları olarak ciltteki yaşlanma etkilerini azaltması, sindirim sistemi ve kalp sağlığını desteklemesi, kasların ve kemiklerin yeniden yapılanmasını sağlaması, şeker hastalığının tedavisine yardımcı olması, enerji verip metabolizmayı hızlandırması ve zayıflama sağlaması olarak bilinir.

Yumurta Faydaları

Yumurta faydaları saymakla bitmez. Yumurta, iyi kolesterolü yükseltir. Kemik ve kas gelişimi için önemlidir. Beyin sağlığı için yararlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz bozukluklarına iyi gelir, göz sağlığını destekler. Vücudun demir düzeyini yükseltir.

Yağlı Balıklar

Yağlı balıklar faydaları hafızayı güçlendirmeleri, kemik sağlığını desteklemeleri, yağ yakımına yardımcı olmaları, yaşlanma belirtilerini azaltmaları, yağsız kas kütlesini korumaları, kalp krizi riskini aza indirmeleri, kalp ve damar sağlığını olumlu etkilemeleri yer alır. Sağlıklı yüksek yağlı 15 besin arasında yer alan yağlı balıklar; alabalık, sardalya, somon, taze ton balığı olarak örneklendirilebilir.

Keten Tohumu

Keten tohumu faydaları yüksek lif içeriğinden dolayı zayıflamaya yardım etmesi, kanser riskini azaltması, kandaki şeker düzeyini dengelemesi, kolesterolü düzenlemesi,  cilt bakımı sağlaması, sindirime destek olması şeklinde konuşulur.

Fındık

Fındık faydaları beyin sağlığını desteklemesi, şeker hastalarının tedavisine yardımcı olması, kontrolü tüketimde kilo kaybı sağlaması, kemik ve kas sağlığı, sinir sistemi üzerinde olumlu etkilerinin olması, cilde iyi gelmesi şeklindedir.

Kuruyemişler

Kuruyemişler faydaları kontrollü tüketim için geçerlidir. Badem, fındık, ceviz, Antepfıstığı gibi kuruyemişlerin kilo kaybı sağladıkları, kan şekerini ve kan basıncını düzenledikleri, beyin sağlığı için faydalı oldukları bilinir.

Zeytin

Zeytin faydaları beyin, kalp, göz sağlığı, kolesterol ve kan basıncı üzerindeki olumlu etkileridir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı faydaları oldukça fazladır. Kalp krizi riskini azaltır. Doğal antibiyotiktir. Yaşlanmayı geciktirir. Mideye ve bağırsaklara iyi gelir. Kan basıncını düzenler. Unutkanlığı önler. Saçları ve cildi besler, korur.

Yoğurt

Yoğurt faydaları arasında bağışıklığı kuvvetlendirmesi, sindirimi rahatlatması, kalp hastalıklarından koruması, kilo vermeye yardımcı olması, ağız, diş ve kemik sağlığını koruması yer alır.

Kırmızı Ceviz

Sağlıklı yüksek yağlı 15 besin arasında yer alan ve Omega3 bakımından son derece zengin olan besinlerden bir diğeri de kırmızı cevizdir. Sağlıklı bir yağ içeriğine sahip olan ve insan sağlığına önemli ölçüde fayda sağlayan kırmızı ceviz, safra taşı sorunlarından uyku bozukluklarına kadar çeşitli sağlık sorunları karşısında oldukça etkilidir. Ayrıca kolesterolü düzenlemesi ve kandaki pıhtılaşmanın önüne geçmesi de yine sağlıklı yağ içeren kırmızı cevizin faydaları arasında yer almaktadır.

Susam

Susam, sağlıklı yağlar içeren ve sağlık açısından çeşitli faydalar sağlayabilen besinlerden bir diğeridir. Günümüzde birçok beslenme uzmanı gelişim çağındaki çocuklar için süt ve süt ürünlerinin yanı sıra susam tüketimini de önermektedir. Kemik erimesinin önüne geçilmesi, ağız ve diş sağlığını koruyabilmesi, susamın faydaları arasında yer almaktadır. Ayrıca cilt sağlığını koruması ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olması da yine susamın faydalarındandır.

Soya Peyniri

Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar konusunda oldukça zengin bir besin olan soya peyniri, oldukça faydalı bir besin olmasıyla dikkat çekmektedir. 4 gram civarındaki soya peyniri bir bireyin günlük kalsiyum ihtiyacının 4’te 1’ini ve 11 gramlık protein ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Soya Fasulyesi Yağı

Soya fasulyesi yağı, doymamış yağ asidi açısından zengin içerikli bir bitkisel yağ türüdür. sağlıklı yüksek yağlı 15 besinden biri olan ve yemeklerde tüketilebilecek alternatif bir yağ olarak önerilebilen soya fasulyesi yağı, sağlıklı beslenme ve diyet konusunda son derece etkili olmasıyla bilinmektedir.

Bitter Çikolata

Her ne kadar çikolata kategorisinde yer aldığından kendisine karşı önyargılı bir yaklaşım sergilense de bitter çikolata zengin sağlıklı yağ içeriğine sahip olan besinlerden biridir. Üstelik doğru oranda tüketildiği takdirde çeşitli faydalar da sağlayabilmektedir. Sağlıklı yüksek yağlı 15 besin arasında yer alan ve tam bir vitamin deposu olarak bilinen bu besinin içeriğinde ayrıca lif, demir, magnezyum, potasyum, bakır, çinko ve fosfor gibi insan sağlığına büyük faydalar sağlayan bileşenler yer almaktadır. Bu özellikleriyle kan şekerini dengelemesi ve şeker ihtiyacını karşılaması bitter çikolatanın sağladığı faydalar arasında yer almaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz