İşiniz ya da hayat standardınız gereği sık sık seyahatlere çıkan bir insan olabilirsiniz. Aynı zamanda düzenli spor yapan ve beslenmesine dikkat eden biri olabilirsiniz. Seyahate çıktığınız zamanlarda bu konuda aksaklıklar yaşayacağınız kesin. Bunun önüne geçmek ve düzeninizi olabildiğince az etkilemek için birkaç pratik yöntem uygulamanız gerekmektedir.

Seyahat ettiğiniz dönemlerde karşınıza ne çıkarsa onu yemek durumunda kalıyorsunuz. Günübirlik seyahatlerde yanınıza kendi hazırladığınız yemekleri almanız mümkün olsa da uzun süreli seyahatlerde bu pek mümkün olmamaktadır. Bu durumlarda kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için birkaç yöntem uygulamanız yeterli olacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Seyahat Ederken Beslenmeye Dikkat Etme Yöntemleri 

Yolculuk sırasında dikkatli davranmaya başlamalısınız. Eğer yolculuk süreniz 4 saatin altındaysa yola çıkmadan önce sağlıklı bir öğün yiyip ineceğiniz zamana kadar bekleyebilirsiniz. Lif ve protein oranı yüksek olan bir yemek tercih ederseniz tok kalma süreniz daha da uzayacaktır.

Yolculuk süreniz daha uzunsa farklı bir yöntem denemelisiniz. 10 saate kadar süren yolculuklarda da ikram edilen herhangi bir şeyi tercih etmemelisiniz. Yola çıkmadan önce besleyici öğününüzü yemeli ve yol boyunca yemeden beklemelisiniz. Bu yönteme “aralıklı oruç yöntemi” denmektedir. Yol boyunca su içmeli ve kafein oranı düşük içecekler tüketmelisiniz.

Ani kan düşüşleri için yolculuk süreniz ne olursa olsun; yanınıza çiğ kuru yemişler almayı ihmal etmemelisiniz. Aralıklı oruç yöntemi, özellikle uzun süren uçak yolculuklarında jetlag etkisini bile azaltan bir yöntemdir.

Gitmek istediğiniz noktaya vardığınızda, yemek yapma imkanınız yoksa sağlıklı yemekler tüketebileceğiniz restoranları tercih etmelisiniz.

Tabiki gittiğiniz yerlerin özel lezzetlerinden tatmak isteyebilirsiniz. Bu durumda denge programı yapmayı tercih etmelisiniz. Yani; bir gün boyunca oraya özgü lezzetler denediyseniz, ertesi gün daha hafif beslenerek dengeyi kurmalısınız. Sabahları konaklama yaptığınız tesiste açık büfe kahvaltı yapma ihtimaliniz yüksek olabilir. Bu durumda en hafif ve uzun süre tok tutacak besinlerle kahvaltı etmeyi tercih etmelisiniz. Vakit buldukça spor yapmalı ya da hareketli olmaya özen göstermelisiniz. Genel olarak ipin ucunu kaçırırsanız, döndüğünüzde detoks yaparak dengeyi kurabilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz