Nasıl ki her mevsimde sağlıklı beslenme konusuna dikkat ediliyorsa, yaz mevsiminde de yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gereklidir. Özellikle de yaz aylarının sıcağında vücut daha fazla su atımı gerçekleştirdiğinden daha fazla su tüketilme gerekmektedir. Hamileler, çocuklar, yaşlılar ve sporcuların susuz kalmamaya dikkat etmesi önemlidir. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Sıcak Havalarda Nasıl Beslenmeliyiz?

Sıcak havalarda beslenme, diğer mevsimlere kıyasla biraz daha çeşitlilik gösterebilmektedir. Örneğin; terle atılan sıvı ve mineral kaybını karşılayabilmek amacıyla tüketilen hazır meyve suları, gazlı içecekler, enerji içecekleri ve bunun gibi içecekler yerine, daha sağlıklı olan kompostolar, ayran, bitki çayları ve taze sıkılmış meyve suları gibi içecekler tercih edilmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Günümüzde pek çok diyetisyen, bireylerin herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmadığında, kaybolan enerji ihtiyacını karşılayabilmek adına karpuz, çilek, üzüm, kiraz gibi yaz meyvelerinin tüketilmesini önermektedir. Lif ve vitamin kaynağı olarak görülen bu meyveler, içeriğinde bolca mineral de içerdiğinden terle kaybedilen mineralleri karşılayacaktır.

Sıcaklarda beslenme açısından önemli olan bir konu da öğünlerin atlanmamasıdır. Üstelik 3 ana öğünün yanında ayrıca ara öğünlere de dikkat edilmelidir. Bu sayede azar azar sık sık yenildiğinde sağlıklı beslenme kuralı yerine getirilmiş olacaktır.

Öte yandan yağlı ve kızarmış ve kavrulmuş olan gıdalardan uzak durulması da sıcak havalarda beslenme konusunda oldukça önemlidir.  Bu gıdaların yerine fırında, ızgarada pişirilmiş ya da haşlanmış olan gıdalar tercih edilmelidir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaz mevsiminde sağlıklı beslenme, vücudun kaybettiği vitamin, mineral ve su ihtiyacının karşılanması neredeyse hayati bir önem taşımaktadır. Her mevsim olduğu gibi bu mevsimde de sağlıklı bir beslenme programı hazırlanması ve bu programa uyulması gereklidir. Ayrıca bu mevsimde beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunmaktadır.

Yaz günü beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri yeteri kadar sıvı ve su tüketimidir. Günde en az 2,5 – 3 litreye yakın su tüketilmesi, bunun ile beraber sağlıklı sıvıların da tüketilmesi gereklidir. Yemekler konusunda da ağır ve yağlı besinlerden kaçınılması, yağsız kırmızı et, meyve, sebze, ve balık gibi besinlerin tüketilmesi önemlidir. Özellikle de omega3 yönünden zengin olan balığın beslenme programında yer alması gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz