Sigara, bir insanın vücuduna ve sağlığına büyük ölçüde zarar verecek ciddi bir alışkanlıktır. Sigaranın beslenmeye etkisi de oldukça büyük olurken, sigara gibi kötü bir alışkanlığa sahip olan insanlar aynı anda pek çok farklı noktadan zarar görebilmektedir.

Sigaranın Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Sigara, insanları pek çok hususta etkileyen faktörlerden biridir. Kardiyovasküler hastalıklar, kronik solunum sistemi rahatsızlıkları, tip 2 diyabet ve kanser gibi hastalıklar, sigaranın sağlığa etkileri arasında yer almaktadır. Üstelik oldukça ciddi olan bu rahatsızlıklar sigara nedeniyle ortaya çıkabilmekte ve daha şiddetli bir hal alarak ölümcül hale dönüşebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Sigaranın sağlığa etkileri bu kadarla sınırlı kalmazken, beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemesi, ağız ve diş sağlığına zarar vermesi, cildin gri, soluk ve sağlıksız görünmesine neden olması, sağlıklı beslenmeye düşman olup düzensiz ve sağlıklı beslenmeye neden olması, damar tıkanıklığına yol açması, cinselliği olumsuz olarak etkilemesi, çeşitli kanserlere neden olması ve gebelikte düşük, ölü doğum, büyümede yavaşlama, plesentanın erken ayrılması gibi durumlar da yine bu alışkanlığı kötü sonuçları olarak gösterilebilmektedir.

Sigaranın Beslenmeye Etkileri Nelerdir?

Sigaranın beslenmeye etkisi de bir hayli ciddi bir sorundur. Sigara kullanan insanlar genellikle düzensiz beslenirken, sabah kahvaltısı yapmaması, öğlende yiyip akşam yememesi, öğünleri atlaması ve kahve ve çay tüketimini artırıp sağlıklı beslenme alışkanlığından vazgeçmesi gibi durumlar sigara alışkanlığından kaynaklanmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra kişinin akşam yatmadan önce yemek yemesi, meyve tüketiminin en az düzeyde olması, c vitamininin yetersiz tüketimi, egzersiz ve spor yapmaktan kaçınma gibi durumlar da yine sigara kullanımının sonuçları arasında yer almaktadır.

Sigaranın Etkilerini Azaltmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sigaranın etkilerini en aza indirebilmek için yapılması gereken en iyi şey sigarayı bırakmak olacaktır. Bu sayede insanlar sağlıklı ve beslenme, diyet ve sağlıklı hayat düzenine sahip olurken, pek çok hastalık riskini de ortadan kaldırabilmektedir.

Bunun yanı sıra sigaranın etkilerini en aza indirgeyebilmek için diyet konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin mutlaka uzman bir diyetisyenden destek alması gerekirken, bol bol C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi, havuç, brokoli, yoğurt, kayısı, yeşil çay, keçi boynuzu, zencefil ve domates gibi besinlere ağırlık verilerek toksinlerin vücuttan atılması sağlanabilmektedir. Ancak yine de önce bir uzmana danışılması gerekir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz