Siroz hastalığı, bir tür karaciğer hastalığıdır. Karaciğerdeki sağlıklı ve normal dokunun yara haline gelmesi ile ortaya çıkan siroz hastalığı, genellikle önceden sahip olunan bir karaciğer rahatsızlığının neticesinde gelişme göstermektedir. Üstelik siroz hastalığında sağlıklı beslenme, hayati bir önem arz etmektedir.

Siroz hastalığı ile alakalı olarak yapılan pek çok araştırma, kişilerin kısmen de olsa yüksek oranda protein alabildiği görüşünü desteklemektedir. Öte yandan düşük oranda alınan protein ile beraber ortaya çıkan kas rahatsızlıkları, ekstra hepatik amonyak detoksifikasyon faktöründe gerilemeyle beraber görülmektedir. Bu nedenle de diyetisyenler tarafından, siroz hastalarının uzun vadede protein alımını kısıtlamamasını tavsiye edilir. Ancak Siroz hastalığında protein alımı için Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşmek, kişiye özel beslenme programı oluşturarak beslenmeye özen gösterilmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Siroz Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı?

Siroz hastalığında sağlıklı beslenme konusu oldukça önemlidir. Siroz hastalarında yağ emilimi yeteri kadar değildir. Bu nedenle de yağ tüketiminin kısıtlanmaması tavsiye edilmektedir. Öte yandan kişinin karaciğer hastası olduğunu öğrendiği andan itibaren tuz tüketimini en aza indirgemesi gerekmektedir. Aksi takdirde hastaneye bağımlı yaşaması kaçınılmaz olacaktır.

Siroz hastalığında beslenme konstipasyonun önüne geçebilmek adına bol posalı olmalıdır. Çünkü konstipasyon çeşitli kandaki azotlu maddelerin artmasına ve beraberinde bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Öte yandan siroz hastalığında beslenme, vitamin ve mineral bakımından da zengin olmalıdır. Sirozlu hastalarda vitamin eksikliği sıklıkla görülürken, bu durumun su ve yağda eriyen vitaminler ile desteklenmesi önemlidir. Kronik karaciğer hastalığı olan herkesin, suda eriyebilen B ve C vitamini ile yağda eriyebilen A, D, E ve K vitaminlerini alması gerekmektedir.

Hastalar Beslenmede Nelere Dikkat Etmeli?

Siroz hastalarının beslenmesiyle alakalı olarak dikkat etmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Özellikle de alkol nedeniyle ortaya çıkan bu rahatsızlıkta, hastaların alkol tüketimini kesinlikle bırakmış olması gerekmektedir. Bunun ile beraber beslenme programının vitamin, mineral ve lifler bakımından oldukça zengin olan meyve ve sebzeler ile dolu olması, uzun süre aç kalınmaması, doktor ile görüşmeden ilaç kullanılmaması, egzersiz yapmaya özen gösterilmesi, ağırlık kontrolünün sağlanması, hayvansal yağlardan uzak durulması, sigara ve bunun gibi toksinlerden uzak durulması, ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılması ve uykusuz kalınmaması gerekmektedir. Ayrıca stresten uzak durulması ya da azaltılmasına yönelik yöntemlerin bulunması, yeterli ve dengeli beslenmeye çalışılması, bu durumuna uygun bir diyet programı uygulanması, bu hastaların beslenmesinde dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz