Soframıza gelen bir yemeğin lezzetini değerlendirirken ‘tatsız, tuzsuz’ deriz. Yani çoğumuzun tat olarak algıladığı şey aslında yemeğin tuzudur. Beynimiz alışkanlıklarımıza odaklanmıştır ve genellikle tadını bilmediğimiz bir şeyi canımız istemez. Özellikle şeker ve tuz alışkanlık yaratan maddelerden en çok bilinenleridir. Çevrenizde mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bazı kişiler daha yemeğin tadına bakmadan yemeğe tuz eklemektedirler ki bu durum alışkanlığın en iyi örneğidir. ‘Peki nedir bu tuz? Hiç mi kullanmayalım?’ gibi soruların cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Tuz insan vücudunun fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gerekli besin maddelerinden birisidir. Nasıl ki karbonhidrat, yağ, protein, su gibi besin öğeleri temel ihtiyaçlarımızsa sodyum, klorür, potasyum ve kalsiyum iyonları da vücudun elektrolit dengesi için temel ihtiyacımızdır. Bu iyonlar insan vücudunda belirli bir değerden az veya fazla olursa vücudun elektrolit dengesi bozulmaktadır. Bu durumdan başta böbrekler olmak üzere birçok organımız olumsuz etkilenmektedir. Sodyum ve klorürün bir arada bulunduğu madde ise tuzdur. Saf tuz yaklaşık %40 oranında sodyum ve %60 oranında klorür içermektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Tuz tüketimine özellikle hipertansiyon, kalp ve böbrek hastalarının dikkat etmesi gerekmektedir. Normal bir birey için Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen güvenilir tuz alım miktarı 5 gr (1 silme tatlı kaşığı) geçmemelidir. Ülkemizde ise tuz tüketim miktarı günlük ortalama 18 gram olarak bildirilmiştir yani olması gerekenden 3-4 kat fazla tuz tüketiyoruz. Fazla alınan tuz, vücuttan atılmak için bol suya ihtiyaç duyar. Eğer su tüketimi az ise, vücudumuz kendi suyunu kullanarak tuzu atmaya çalışır. Bu da vücut hücrelerinin ölümüyle sonuçlanır. Vücudun atamadığı tuz miktarı kemikler üzerinde birikerek, kristalleşir ve birçok eklem rahatsızlığına neden olur.

Hangi çeşit tuzları kullanmanız gerektiğini merak ediyorsanız “tuz çeşitleri” makalesini okuyabilirsiniz

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz