Şok diyetler hızlı şekilde kilo vermenizi sağlar ancak bu asla kalıcı bir durum değildir. Üstelik kilo ile birlikte sağlığınızı da kaybetmenize yol açabilir.

Şok Diyetler Neden Tehlikelidir?

Şok diyetler sayesinde verdiğiniz kilo, su ve kas kaybı yaşamanızdan ibarettir. Bu diyetlerin sonunda genellikle yüzünüz incelir ancak vücudunuzda genel olarak bir incelme söz konusu olmaz. Üstelik diyetin süresi bittiğinde, eski beslenme düzeninize döndüğünüzde verdiğiniz kiloların çok daha fazlasını alırsınız. Basit bir dille sebebini anlatmak gerekirse; vücudunuz hiç olmadığı şekilde aç bırakılınca sinyal verir. Olağan dışı bir durum yaşandığını düşünür. Bu da diyet sürecinde ve sonrasında yediğiniz her besini alıp depolamaya başlar. Bir daha yaşanacak açlık günlerinde enerjiyi sağlayabilmek için bunu yapar. Bu da vücudunuzdan asıl atmanız gereken maddenin, fazla yağın tutulmasına neden olur.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Siz vücudunuzu nasıl yönlendirirseniz, size o şekilde cevap verir. Bu yüzden onu en güzel yönlendirme şekli, düzenli beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Geçici diyetlerle kilo verip sonra eski ve abartılı yeme düzenine dönmenin vücudunuza zarar vermekten başka etkisi yoktur. Gereksiz su ve kas kaybedersiniz, vücudunuzda çatlaklar oluşur, saçlarınız dökülür ama kilo vermezsiniz.

Spor yapmaya vaktiniz olmayabilir ya da spor yapmak size göre bir şey olmayabilir. O halde her fırsatta hareket etmelisiniz. Yürüyüş yapın, asansör kullanmayın, gideceğiniz yerin iki durak öncesinden inip yürüyün, hareketlenin.

Beslenme düzeninizi gerçekten düzenli hale getirin ve bunu bir yaşam biçimi haline getirin. Tuz, şeker ve zararlı yağlardan uzak durun. Akşamları 20.00’dan sonra herhangi bir yiyecek tüketmeyin; çok acıkırsanız yoğurt ya da avuç içi kadar sağlıklı kuruyemişleri tüketebilirsiniz. Ara öğünlerinizi atlamayın. Hamur işinden yapılan ve fazla şekerli, tuzlu olan yiyecekleri tüketmeyin ancak çok canınız çekiyorsa sadece arada bir tüketin. Porsiyonlarınızı küçültün, çay ve kahvelerinizi şekersiz için. Günde 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

Bu değişimler size doğru şekilde kilo kaybettirecektir ve bunun kalıcı olmasını sağlayacaktır. Üstelik vücudunuzun daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Kendinizi hafif ve güçlü hissedersiniz. Arada küçük kaçamaklarla da kendinizi ödüllendirirsiniz. Kendinizi sevin ve hayatınıza ona göre düzen verin. Sonuçlarını aldıkça daha çok mutlu olacaksınız.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz