Günümüzde pek çok kişi, sağlıklı kalabilmek ya da kilo verebilmek amacıyla çeşitli sporlar ile meşgul olmaktadır. Fakat ne kadar düzenli bir şekilde spor yapılırsa yapılsın, aynı zamanda beslenmeye dikkat edilmediği, düzenli ve sağlıklı beslenme yapılmadığı takdirde istenilen sonucu elde etmek mümkün değildir.

Spordan önce ya da sonra yapılan beslenme hataları, vücudun daha fazla yağ bağlamasına ve mevcut kasların da kaybına neden olabilmektedir. Öte yandan belirlenen hedefe ya da ideal vücuda ulaşma konusunda yalnızca beslenme yeterli olmayabilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda Beslenme ve Diyet Uzmanına danışılmalıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Antrenman öncesi beslenmede bol miktarda enerji içeren, sindirim sistemini rahatsız etmeyen ve az miktarda glisemik etkisi bulunan ve kaliteli karbonhidratlarla desteklenen gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Bu gıdalara örnek göstermek gerekirse; süt, muz ya da tam tahıllı ekmeğin arasında hindi füme ve peynirli sandviçlerin tüketilmesi önerilmektedir.

Spor öncesi beslenmede yeni lezzetlerin denenmesi için uygun bir zaman değildir. Asitli ve baharatlı gıdalar spor esnasında rahatsızlık verebilirken, spordan hemen önce tüketilen portakal suyu gibi içecekler de mide ekşimesine neden olabilmektedir. Sporcu beslenmesi oldukça önemli bir konu haline gelirken, yapılan araştırmalar sonucunda spordan en az 30 dakika öncesinde kahve tüketmenin, yağ yakmaya yardımcı olduğunu ifade etmektedir.

Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sporcu beslenmesinde, antrenmandan önceki beslenme kadar, antrenman sonrasındaki beslenme de bir o kadar önemlidir. Spor her ne kadar sona ermiş olsa da, kaslar ve metabolizma aktif olarak devam etmektedir. Bunun ile beraber antrenman süresince kasların glikoz depolarını tekrardan doldurabilmek ve protein sentezine start verebilmek adına bazı besinlere ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin; spor sonrası beslenme yumurta, portakal suyu, muz, kefir, somon, kinoa ve yaban mersini tercih edilebilir.

Ancak hem spor öncesinde hem de sonrasında bazı besinlerden uzak durulması gerekir. Hatta bu besinlerin bazıları, pek çok diyet listesinde “uzak durulacak gıdalar” olarak yer almaktadır. Unlu mamuller, kızarmış ve tuzlu gıdalar, yapay tatlandırıcılar, enerji içecekleri, şekerli meşrubatlar ve beyaz ekmek, uzak durulması gereken besinler arasında yer almaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz