Süper gıda, insan sağlığına fayda sağlayan, oldukça zengin ve doğa içeriği ile vücudun temel gereksinimlerini karşılayan, çeşitli hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan oluşturan ve tedaviye yardımcı olan gıdalar olarak tanımlanmaktadır. Sağlıklı beslenme açısından oldukça önemli gıdalar arasında yer alan bu süper gıdalar, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, vücuda direnç sağlamakta ve enerji kazandırmaktadır.

Doğal süper gıdalar, vitamin mevsimi içerisinde vücudun vitamin ve mineral açısından tüm ihtiyaçlarını karşılama ya da kilo vermeye yardımcı olmanın dışında insan sağlığına çeşitli faydalar da sağlayabilmektedir. Bu gıdalar genellikle sağlıklı beslenmeye, insan sağlığının daha iyi bir hale gelmesine ve kronik hastalıkların önüne geçilmesine, gün boyunca ya da gün içerisinde kişinin kendini daha iyi hissetmesine ve yaşlanma etkilerine karşı etkili olması ile bilinmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Süper Gıda Nedir?

Süper gıdayı net bir şekilde açıklayan bir tanımlama henüz bulunamasa da, besin maddeleri ile dolu olan gıdalar olarak bilinmektedir. İnsanın kaliteli bir yaşam sürmesi, kendini harika hissetmesi adına vücuda vitamin ve minerallerin kazandırılmasına yardımcı olmaktadır. Süper gıdaların yalnızca birkaç porsiyonu, düzenli olarak yapılan fiziksel aktivite ve doğru bir diyet ile kişi, her zamankinden daha iyi hissedebilmektedir.

5 Doğal Süper Gıda!

Doğal süper gıdalara pek çok örnek gösterebilmek mümkündür. Örneğin; kara lahana, Hindistan cevizi, acai üzümü, badem ve yaban mersini, doğal süper gıdalar arasında en bilindik olanlarıdır.

  • Kara lahana; kilo vermek açısından en ideal süper gıdalardan biri olurken, oldukça az kalori, fakat oldukça fazla A, C, K vitamini, kalsiyum, manganez içermektedir.
  • Hindistan cevizi ve yağı; içeriğindeki çeşitli yağ asitleri sayesinde bağırsak sağlığını desteklemeye yardımcı olan doğal süper gıdalardandır. Yağ asitlerinin sindirimi kolay olurken, yağların depolanması yerine yakılmasını sağlamaktadır.
  • Badem; hali hazırdaki besin maddeleri arasında em gelişmiş olan yemişlerden biridir. Sütten sonra en iyi kalsiyum kaynağı olan badem, E vitamini ve protein bakımından da zengindir.
  • Acai üzümü; hem sağılığın, hem de antioksidanın teşvik edici özelliği bakımından üst seviyelerde olan bu üzüm, süper gıdalar arasında kilit bir besindir. Bol miktarda sağlıklı lif, vitamin, mineral ve fosfor içermektedir.
  • Yaban mersini; doğal süper gıdalar tanımın en uygun olan besindir. Minik ve lezzetli olan yaban mersini hastalıklara karşı savaşabilirken, içeriğinde antioksidan, bol miktarda C ve K vitamini ile manganez bulundurmaktadır.

Tüm bu süper gıdalar, sağlıklı beslenme açısından diyetisyenlerin desteklediği ve önerdiği gıdalar arasında yer almaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz