Tarım ilaçları her ne kadar sebzelerin daha verimli büyümesini sağlayan ilaçlar olsa da, sağlık açısından oldukça büyük bir tehdit olarak ifade edilmektedir. Günümüzde en çok tükettiğimiz elma, ıspanak, üzüm ve bunun gibi daha pek çok sebze ve meyvede büyük ölçüde tarım ilacı kalıntılarına rastlayabilmek mümkün olurken, tüm bu besinler sağlık açısından bir tehdit oluşturabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise insanların daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Tarım İlaçlarının En Az Bulunduğu 10 Besin

Sağlıklı beslenme açısından ihtiyaç duyulan sebze meyveler genellikle çeşitli ilaçlarla yetiştirilmektedir. Bazı besinler için bu ilaçlar daha yoğun bir şekilde kullanılırken, bazı besinlerde ise yapısı gereği daha az kullanılmaktadır. Tarım ilaçlarının az bulunduğu besinler ise şu şekildedir:

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Ananas

A, B1 B3 ve B6 vitamini konusunda oldukça zengin olan ananas ayrıca tam bir lif kaynağıdır. Tok tutması, vücuda enerji kazandırması, cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kilo vermeye yardımcı olmasıyla bilinen bu meyvenin yüzde 90’ında tarım ilacı bulunmamaktadır.

  • Lahana

Kötü kolesterol seviyesini düşürmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kanserle mücadele etmesi ve sindirim sistemine iyi gelmesi ile bilinen lahana tarım ilaçlarının az bulunduğu besinlerden biridir. Her insanın sağlıklı beslenme programına dahil etmesi gereken bu besinin yalnızca yüzde 14’lük kısımda tarım ilacı kalıntıları mevcuttur.

  • Soğan

İnsan hayatında oldukça önemli bir yere sahip olan soğan kalp sağlığından enfeksiyon hastalıklarına kadar her alanda faydalı olan bir sebzedir. Üstelik sindirim sistemi, cilt sağlığı, kan şekeri ve kolesterol konusunda da oldukça faydalı olan u sebzenin yüzde 90’ında tarım ilacı kalıntıları bulunmamaktadır.

  • Kuşkonmaz

Protein açısından oldukça zengin olan kuşkonmaz insan sağlığına önemli faydalar sunmaktadır. Günümüzde pek çok diyetisyen tarafından önerilen bu sebze ülser, soğuk algınlığı, romatizma, sindirim sistemi, kolesterol ve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca tarım ilaçlarının az olduğu besinler grubunda yer almaktadır.

  • Patlıcan

Güçlü kemikler oluşturarak kemik erimesinin önüne geçen patlıcan, aynı zamanda idrar söktürücü özelliği ile kilo vermeye yardımcı olan, kansızlığa iyi gelen ve anemi semptomlarını azaltan bir besindir. Üstelik düşük karbonhidratlı beslenmenin en önemli öğelerinden olan patlıcanın neredeyse yüzde 80’inde tarım ilacı bulunmamaktadır.

  • Karnabahar

Oldukça iyi bir yağ yakıcı olmasıyla bilinen karnabahar, metabolizma hızının artmasına yardımcı olan önemli etkenlerdendir. Bunun yanında meme, kalınbağırsak ve mide kanserine yakalanma riskini oldukça düşüren, tok tutan ve kilo vermek isteyenlere yardımcı olan bu besinin yarısında tarım ilacı kalıntısına rastlanmamıştır.

  • Brokoli

Çeşitli enfeksiyon hastalıklarına, kanserle mücadeleye, hücrelerin yenilenmesine, saç dökülmelerine ve yaşlanma etkilerini geciktirmeye yardımcı olan brokoli, yine diyetisyenlerin sıklıkla önerdiği sebzelerden biridir. Üstelik üretilen bu sebzenin yalnızca yüzde 30’unda tarım ilacı kalıntısına rastlanırken, geri kalan yüzdesi ise temiz olmasıyla bilinmektedir.

  • Kivi

Tam bir C vitamini kaynağı olmasıyla bilinen kivi, soğuk algınlığı, enfeksiyon ve bunun gibi sağlık sorunlarına iyi gelen bir meyvedir. Üstelik kırışıklıkları azaltması, yaşlanmayı önlemesi, sivilceleri gidermesi ve saç sorunlarını gidermesi ve kivinin faydaları arasında yer almaktadır. Tarım ilacının az olduğu besinler arasında yer alan bu meyvenin, yaklaşık olarak yüzde 65’lik oranlar temiz olduğu bilinmektedir.

  • Kavun

Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerinden kavun, tam bir bağırsak dostu olarak bilinmektedir. Sindirim sistemi problemlerinden kilo veriminin kolaylaştırılmasına, göz sağlığını korumasından sağlıklı bir hamilelik süreci geçirilmesine varana kadar pek çok alanda fayda sağlayan bu meyvede, yalnızca yüzde 40 civarında tarım ilacına rastlanmıştır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz