Tarım ilaçları her ne kadar sebzelerin daha verimli büyümesini sağlayan ilaçlar olsa da, sağlık açısından oldukça büyük bir tehdit olarak ifade edilmektedir. Günümüzde en çok tükettiğimiz elma, ıspanak, üzüm ve bunun gibi daha pek çok sebze ve meyvede büyük ölçüde tarım ilacı kalıntılarına rastlayabilmek mümkün olurken, tüm bu besinler sağlık açısından bir tehdit oluşturabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise insanların daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Tarım İlaçlarının En Az Bulunduğu 10 Besin

Tarım İlaçlarının En Az Bulunduğu 10 Besin
Tarım İlaçlarının En Az Bulunduğu 10 Besin

Sağlıklı beslenme açısından ihtiyaç duyulan sebze meyveler genellikle çeşitli ilaçlarla yetiştirilmektedir. Bazı besinler için bu ilaçlar daha yoğun bir şekilde kullanılırken, bazı besinlerde ise yapısı gereği daha az kullanılmaktadır. Tarım ilaçlarının az bulunduğu besinler ise şu şekildedir:

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Ananas

A, B1 B3 ve B6 vitamini konusunda oldukça zengin olan ananas ayrıca tam bir lif kaynağıdır. Tok tutması, vücuda enerji kazandırması, cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kilo vermeye yardımcı olmasıyla bilinen bu meyvenin yüzde 90’ında tarım ilacı bulunmamaktadır.

  • Lahana

Kötü kolesterol seviyesini düşürmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kanserle mücadele etmesi ve sindirim sistemine iyi gelmesi ile bilinen lahana tarım ilaçlarının az bulunduğu besinlerden biridir. Her insanın sağlıklı beslenme programına dahil etmesi gereken bu besinin yalnızca yüzde 14’lük kısımda tarım ilacı kalıntıları mevcuttur.

  • Soğan

İnsan hayatında oldukça önemli bir yere sahip olan soğan kalp sağlığından enfeksiyon hastalıklarına kadar her alanda faydalı olan bir sebzedir. Üstelik sindirim sistemi, cilt sağlığı, kan şekeri ve kolesterol konusunda da oldukça faydalı olan u sebzenin yüzde 90’ında tarım ilacı kalıntıları bulunmamaktadır.

  • Kuşkonmaz

Protein açısından oldukça zengin olan kuşkonmaz insan sağlığına önemli faydalar sunmaktadır. Günümüzde pek çok diyetisyen tarafından önerilen bu sebze ülser, soğuk algınlığı, romatizma, sindirim sistemi, kolesterol ve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca tarım ilaçlarının az olduğu besinler grubunda yer almaktadır.

  • Patlıcan

Güçlü kemikler oluşturarak kemik erimesinin önüne geçen patlıcan, aynı zamanda idrar söktürücü özelliği ile kilo vermeye yardımcı olan, kansızlığa iyi gelen ve anemi semptomlarını azaltan bir besindir. Üstelik düşük karbonhidratlı beslenmenin en önemli öğelerinden olan patlıcanın neredeyse yüzde 80’inde tarım ilacı bulunmamaktadır.

  • Karnabahar

Karnabahar
Karnabahar

Karnabahar, tarım ilaçlarından en az etkilenen sebzeler arasında yer alır. Oldukça iyi bir yağ yakıcı olmasıyla bilinen karnabahar, metabolizma hızının artmasına yardımcı olan önemli etkenlerdendir. Bunun yanında meme, kalınbağırsak ve mide kanserine yakalanma riskini oldukça düşüren, tok tutan ve kilo vermek isteyenlere yardımcı olan bu besinin yarısında tarım ilacı kalıntısına rastlanmamıştır.

  • Brokoli

Çeşitli enfeksiyon hastalıklarına, kanserle mücadeleye, hücrelerin yenilenmesine, saç dökülmelerine ve yaşlanma etkilerini geciktirmeye yardımcı olan brokoli, yine diyetisyenlerin sıklıkla önerdiği sebzelerden biridir. Üstelik üretilen bu sebzenin yalnızca yüzde 30’unda tarım ilacı kalıntısına rastlanırken, geri kalan yüzdesi ise temiz olmasıyla bilinmektedir.

  • Kivi

Tam bir C vitamini kaynağı olmasıyla bilinen kivi, soğuk algınlığı, enfeksiyon ve bunun gibi sağlık sorunlarına iyi gelen bir meyvedir. Üstelik kırışıklıkları azaltması, yaşlanmayı önlemesi, sivilceleri gidermesi ve saç sorunlarını gidermesi ve kivinin faydaları arasında yer almaktadır. Tarım ilacının az olduğu besinler arasında yer alan bu meyvenin, yaklaşık olarak yüzde 65’lik oranlar temiz olduğu bilinmektedir.

  • Kavun

Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerinden kavun, tarım ilaçlarının az bulunduğu besinlerden biridir. Tam bir bağırsak dostu olarak bilinmektedir. Sindirim sistemi problemlerinden kilo veriminin kolaylaştırılmasına, göz sağlığını korumasından sağlıklı bir hamilelik süreci geçirilmesine varana kadar pek çok alanda fayda sağlayan bu meyvede, yalnızca yüzde 40 civarında tarım ilacına rastlanmıştır.

Kereviz

Kök sebze olmasına karşı şeker içeriği son derece düşük olan kereviz, glisemik endeksi de düşük olan bir sebze türüdür. Diğer yandan güçlü bir vitamin kaynağı olmasıyla bilinen bu sebze, hücreleri onarması, kemik kırılması riskini azaltması, lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini iyileştirmesi kerevizin faydaları arasında yer alır.

Muz

İnsan sağlığı açısından son derece faydalı olan meyvelerden biri de muzdur. Yüksek oranda potasyum içeren muz, kasların kasılması ve sinir hücrelerinin yanıt vermesi gibi konularda etkilidir. Bununla beraber kalp atışlarını düzenleyen, tansiyonu dengeleyen ve kansere karşı koruyucu bir etki gösteren bu meyve, B6 v C vitamini bakımından da zengindir. Dolayısıyla sinir hücrelerinin onarılması, kandaki kortizol seviyesini kontrol altına alarak stresi azaltması, serotonin salımını artırarak bilişsel performansı olumlu yönde etkilemesi, muzun faydaları arasında yer alır.

Portakal

Tam bir C vitamini kaynağı olmasıyla bilinen portakal, tarım ilaçlarından en az etkilenen meyveler arasında yer alır. İçeriğindeki faydalı bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirme, kanser hücrelerine karşı savaşabilme ve serbest radikallere karşı koruyucu bir etki gösterir. Bunların dışında stres hormonunu düzenlemesi, diyabete, böbrek taşına, kan ve damar hastalıklarına iyi gelmesi, hamileler için folik asit ihtiyacını karşılaması, portakalın faydalarından yalnızca birkaçıdır.

Yeşil Fasulye

Tarım ilaçlarının en az bulunduğu sebzelerden bir diğeri de yeşil fasulyedir. Taze fasulye olarak da bilinen bu sebze, A ve C vitamini bakımından son derece zengin bir içeriğe sahiptir. Bununla beraber folik asit, potasyum ve B vitamini konusunda da zengin bir içeriğe sahip olmasıyla bilinir.

Yeşil fasulye sahip olduğu bileşenler sayesinde sağlık açısından pek çok fayda sağlayabilmektedir. Beden ve zihin yorgunluğuna iyi gelen taze fasulye, kalp sağlığı açısından önemli bir besindir. Aynı zamanda yaşlanma etkilerine karşı savaşması, vücudu güçlendirmesi, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olması da yine taze fasulyenin faydalarındandır.

Mantar

Bağışıklık sistemini güçlendiren, kolesterol seviyesini dengeleyen ve bağırsak sağlığına iyi gelen mantar, tarım ilaçlarından en az etkilenen bir başka sebzedir. İyi bir mineral, vitamin ve lif kaynağı olmasıyla bilinen bu sebze, antioksidan özelliğine sahip olmasıyla da bilinir.

Düşük kalori ve yağ oranına sahip olduğundan kilo vermek isteyenler için ideal bir sebze olan mantar, kandaki kolesterol seviyesini kontrol altında tutabilen bir sebzedir. Bunun yanı sıra yaraların iyileşmesini hızlandırma, bağışıklık hastalıklarına karşı savaşma ve vücuttaki enfeksiyon riskini azaltma konusunda da etkilidir.

Patates

Zengin bir içeriğe sahip olan patates, insan sağlığına çeşitli konularda fayda sağlayan bir kök sebzedir. Üstelik tarım ilacından az miktarda etkilenen sebzeler arasında yer almasıyla bilinir.

Yüksek miktarda karbonhidrat ve nişasta içerdiğinden sağlıklı bir sebze olarak kabul edilmeyen patates, aslında potasyum, lif, B6 ve C vitamini kaynağı olduğundan sağlık açısından çeşitli faydalar sağlayabilmektedir. Glutensiz ve doyurucu bir özelliğe sahip olduğundan sindirim sistemini destekleyen bir sebzedir. Aynı zamanda vücuttaki enfeksiyonu azaltan, kan basıncını düzenleyen patates, cilt onarımı konusunda da son derece etkilidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz