Artık herkes kilo vermek için vücuda alınan kalorilerden çok daha fazla kalori yakılması gerektiği konusunda bilgi sahibi. Peki bütün kaloriler birbirine eşit mi?

Teknik olarak incelendiği zaman 1 kalorinin eş değeri 1 kaloridir. Bunun anlamı gün içinde almanız gereken tüm kalori miktarını isterseniz kurabiye, pasta, çöreklerden temin edin isterseniz çorba, salata, sağlıklı ekmeklerden. Ancak vücudun sistemi bu şekilde çalışmıyor. Yani 1 kalori gerçekten de 1 kaloriye denk değildir. Bu nedenle vücudunuza aldığınız kalorilerin nereden geldiği çok önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Teknik olarak kaloriyi nerden aldığınız önemli olmasa da fizyoljik olarak son derece önemlidir. 100 kalori şeker ile 100 kalori salata hiçbir zaman birbirine eşit değildir. Midenizde de eşit yer kaplamıyorlar. Mideniz boş olduğu zaman açlık hissinizi ghrelin hormonu tetikler. Doymaya başladığınız zaman ise bu hormonda azalma görülür. Bir diğer önemli hormon ise leptin hormonudur. Bu hormon beyninize doyduğunuzun sinyallerini gönderir. Eğer aynı kalori değerlerine sahip çok daha düşük hacimli besinler tüketirseniz tokluk hissini oluşturan hormon devreye geç girer ya da hiç girmez. Bu durumda da kendinizi aç hissedersiniz. Bunun sonucunda yeterli miktarda kalori almış olsanız dahi çok geçmeden tekrardan acıkır ya da hiç doymazsınız. Bu nedenle çok daha yüksek hacimli besinler tüketilmelidir.

Yüksek Hacimli Besinleri Nasıl Tüketebilirsiniz?

Tabaklarınızın bir kısmını meyvelerle süsleyebilir, yanında bol bol yeşil salatalara yer verebilir, çorbalarınızı kremasız tercih edebilirsiniz. Sabahları yüksek proteinler gıdaları yiyebilir ya da son zamanlarda da sıkça adından söz ettiren sağlıklı smoothie tariflerini deneyebilirsiniz.

Kalori örneklerinin devamına instagram hesabımdan detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz