Hem kurusu, hem de taze olanı bir hayli çok sevilen incir, sağlık açısından önemli faydalar sağlayan meyvelerden biridir. Lif, manganez, magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum gibi minerallerin yanı sıra K, B6, B2 ve A vitamini zengini olan incir, kemik yoğunluğundan cinsel işlev bozukluklarına, düşük tansiyondan sindirim sistemi sorunlarına varana kadar pek çok sağlık sorununa fayda sağlamaktadır.

İncirin 8 Faydası!

Kemikleri Güçlendirir

İncirin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olurken, bunlardan ilki kemiklerin güçlenmesini sağlamasıdır. Bu etkisi ile osteoporozun da önüne geçen incir, kalsiyum zengini olduğundan kemik oluşumunu teşvik etmekte ve hasarların onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kolon Kanseri Tedavisini Destekler

İncir, içeriğinde bol miktarda bulunan lifler sayesinde bağırsak hareketliliğini artırmakta ve serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla kolon kanseri tedavisinde oldukça etkili olan bu besin, hastaların sağlıklı beslenme programına dahil etmesi gerekir.

Kan Şekerini Dengede Tutar

Tatlı niyetine tüketilebilen incir, diyabet hastaları için de oldukça faydalı bir meyvedir. Yüksek lif içerği sayesinde kan şekerini dengede tutabilirken, aynı zamanda tokluk hissi de vermektedir. Bu nedenle pek çok diyetisyen, diyabet hastalarına incir tüketmesini önermektedir.

Kalp Hastalıklarının Önüne Geçer

İncirin faydalarından bir diğeri ise kalp hastalıklarının önüne geçmesidir. Özellikle kuru incir Omega3 ve Omega6 bakımından zengin olduğundan kroner kalp hastalıkları riskini en aza indirgemektedir.

Alzheimera İyi Gelir

Yaşlanmalarda inflamatuar sitokinleri azaltan incir, bu sebeple ortaya çıkan Alzheimer riskini en aza düşürebilmektedir.

Cinsel İşlev Bozukluklarına İyi Gelir

Kısırlık, sertleş ve bunun gibi cinsel işlev bozukluklarına iyi gelmesi, yine incirin faydaları arasında yer almaktadır. Çoğu zaman cinsel destek sağlayıcı olarak da tüketilen incir, afrodizyak etkisi ile bilinmektedir.

Kolesterol Seviyesini Düzenler

İncir, çözünebilen lif olarak pektin içermektedir. Bu sayede vücuttan atılması gereken kolesterolü bağırsaklara taşıyan incir, müshil etkisi oluşturarak vücuttan atılmasını da sağlayabilmektedir.

Kabızlığın Önüne Geçer

Sindirim sistemi üzerinde de önemli etkiler gösteren incir, kabızlık gibi sağlık sorunlarının önüne geçebilmekte ve hatta tedavisine yardımcı olmaktadır.

İncirin sağlıklı beslenme açısından önemi oldukça büyüktür. Pek çok sağlık sorununa iyi gelmesi ve yaşam kalitesini artırabilmesi gibi etkileri nedeniyle günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen incir, mevsiminde iken taze olarak, mevsimi dışında ise kuru olarak tüketilebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz