Yaz meyveleri çeşitli sağlık problemlerine iyi geldiği kadar daha güçlü ve zinde bir bedene sahip olabilme konusunda da faydalıdır. Yaz mevsiminde yetişen meyvelere örnek göstermek gerekirse; kavun, karpuz, erik, kayısı, şeftali, çilek, kiraz, vişne ve üzüm, bu meyvelerden yalnızca bazılarıdır.

  • Karpuz

Karpuz, insanların tarafından oldukça sevilen ve en çok tüketilen yaz mevsiminde yetişen meyvelerden biridir. Vitamin, mineral ve likopen bakımından zengin olan bu meyve, kanser türlerine karşı koruyucu bir etki gösterebilmekte, bağırsak hareketlerini düzenlemekte ve böbrek fonksiyonların doğru çalışmasını sağlayabilmektedir. Bu nedenle de mutlaka yaz aylarında uygulanan beslenme programına dahil edilmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Kavuz

Yaz meyveleri sağlıklı beslenme açısından oldukça etkili olurken, bu meyvelerden biri olan kavun da sağlık açısından bir hayli faydalıdır. Kabızlığa iyi gelen, idrar söktürücü olan, ve sinir sistemini yatıştıran bu meyve, aynı zamanda bağırsak ve cilt kanserine karşı da etkili olabilmektedir.

  • Erik

Yaz aylarında sıklıkla tüketilen meyvelerden bir diğeri de eriktir. Eriğin sağlıklı beslenme konusundaki etkileri bir hayli fazla olurken, detoks etkisi ile anti-aging görevi üstlenmektedir. Bunun ile beraber kalp çarpıntısını azaltması, iştahı açması, hazımsızlığı gidermesi gibi etkileri, yine bu meyvenin faydaları arasında yer almaktadır.

  • Kayısı

Yaz meyvelerinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olurken, kayısının faydaları da bir o kadar çoktur. Katarakt, akciğer kanseri ve kalp hastalıklarının önüne geçen kayısı, magnezyum ve kalsiyum içeriği sayesinde kemik erimesini de engelleyebilmektedir.

  • Şeftali

Şeftali, sindirim sistemini çalıştırarak hazımsızlığa iyi gelen bir meyvedir. İdrar söktürücü olan, böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen bu meyve, kalp hastalıklarına da iyi gelmektedir.

  • Çilek

Yaz meyvelerinin en çok sevilenlerinden çilek, sigara dumanı etkilerini hafifletmekte, kansere yakalanma riskini düşürmekte, yüksek ateşi düşürmekte, cilde iyi gelmekte ve diş taşlarının düşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle de her beslenme programında yer alması tavsiye edilir.

  • Kiraz

Tam bir böbrek dostu olan kiraz, idrar söktürücü özelliği ile bilinmektedir. Ayrıca sindirimin gücünü artırması, safa kesesi taşını düşürmesi, göz sağlığına iyi gelmesi ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

  • Vişne

Vişne, şeker oranı az olduğundan düşük kaloriye sahip bir meyvedir. Bu nedenle pek çok diyetisyen, yaz aylarında vişne tüketilmesini tavsiye etmektedir. Ayrıca ateşi düşürüp susuzluğu gidermesi konusunda da etkilidir.

Üzüm, böbreklerin düzenli çalışmasını, kalp atışlarının düzenli olmasını ve karaciğerin temizlenmesini sağlamaktadır. Bu gibi yaz meyvelerinin faydaları birbirinden önemli olurken, mutlaka her birinin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz