Sağlıklı beslenmeye özen gösteren insanlar, yaz aylarında hangi sebzelerin yetiştiğini, hangilerinin tüketilmesi gerektiğini merak etmektedir. Yaz mevsiminde yetişen sebzelere bazı örnekler göstermek ve faydalarından bahsetmek gerekişe; semizotu, patlıcan, enginar, domates, bamya, dereotu, kabak, taze fasulye ve barbunya, tere ve yeşil biberdir. Bu gibi yaz sebzelerinin faydaları oldukça fazla olurken, her biri sağlıklı beslenme açısından mevsiminde ve organik olarak tüketilmelidir.

  • Semizotu

Semizotu, kanama hastalıklarında etkili olan bir sebzedir. Aynı zamanda kanı temizleyen, idrarı söktüren ve beyin yorgunluğunu yatıştıran bu sebze, yaz mevsiminde yetişen sebzeler arasında yer almaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Domates

İlerleyen yaşlarda insanın bedensel ve zihinsel sağlığını koruyabilme konusunda oldukça etkili olan domates, kanserin dahi önüne geçen likopen bakımından oldukça zengindir. Damarları korumakta, cildi beslemekte ve belliği kuvvetlendirmektedir.

  • Enginar

Karaciğer ve kalp sağlığı açısından oldukça faydalı olan enginar, günümüzde pek çok insanın beslenme programında yer almaktadır. vücuttaki zehirli toksinlerin atılmasını sağlayan bu sebze, ayrıca kalp adalelerini de güçlendirmektedir.

  • Kabak

Yaz sebzelerinin faydalarını en iyi şekilde ortaya koyan sebzelerden kabak, başta akciğer kanseri olmak üzere insan bedeninin herhangi bir kanser türüne yakalanma ihtimalini en aza indirgemektedir. Öte yandan pek çok diyetisyen, yaşlı ve hasta olan kişiler tarafından tüketilmesini tavsiye etmektedir.

  • Taze Fasulye ve Barbunya

Yaz mevsiminin en lezzetli sebzelerinden olan barbunya ve taze fasulye, protein ve mineral zengini besinlerdir. Gebelikte sabah bulantılarını geçirmesi, baş ağrısını hafifletmesi barbunyanın faydaları arasında yer alırken, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve kanserin önüne geçilmesi de taze fasulyenin faydalarındandır.

  • Tere

Tere, demir eksikliğine iyi gelen, ciğerleri temizleyen ve regl düzensizliğinin önüne geçen bir sebzedir. Üstelik anne sütünü artırıcı bir etki de gösterebilmektedir.

  • Dereotu

Gaz söktürücü özelliği ile bilinen dereotu, ishalin ve hıçkırığın giderilmesi, kemik sağlığının korunması ve uykusuzluk probleminin çözülmesi açısından önemli bir sebzedir.

  • Yeşil Biber

C vitamini bakımından oldukça zengin olan yeşil biber, yaz mevsiminde insanların beslenme programında en çok yer verdiği sebzelerdendir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, vücudu enfeksiyonlar karşı koruması, bu sebzenin faydaları arasında yer almaktadır.

  • Bamya

Bamya, yüksek lif oranına sahip olan bir sebzedir. Vücudun folik asit ihtiyacını karşılayan bu sebze, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına fayda sağlayabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz