Yemek bağımlılığı ve yeme bağımlılığı arasında oldukça ince bir fark vardır. Genel olarak toplum içerisine bu iki bağımlılık türü karıştırılmaktadır. Her iki bağımlılık türünde de bireylerin hem fiziksel hem de psikolojik yönden sorunlar ve zorluklar yaşadığı görülmektedir. İki bağımlılık türü de sağlıklı beslenme açısından risk yaratmaktadır. Hem sosyal hem de bireysel yaşamı etkilemekle kalmaz, bireyin yaşamını mahvedebilecek iki bağımlılık türü olarak da bilinmektedir. Tedavi altına alınmadığı takdirde diyet yapan ve bu durumu bir problem haline getiren bireylerde bu bağımlılık türlerine daha sık rastlanmaktadır.

Yemek Bağımlılığı Nedir?

Yemek bağımlılığı aşırı madde kullanımına ya da madde bağımlılığına benzer kriterlerde yer alan çeşitli rahatsızlıklara benzeyen, sürekli olarak bireyin yiyeceklerden uzak durmak istemesi ve dolayısıyla zorluk yaşamasıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bu kişiler düzenli ve sağlıklı beslenme programına uyamazlar. Yemek yemek istemedikleri için anoreksiya gibi zayıflık hastalıkları görülebilmektedir.

Yeme Bağımlılığı Nedir?

Yeme bağımlılığı ise yemek bağımlılığından oldukça farklıdır. Bir çeşit davranış bozukluğudur. Bu bağımlılığa biyolojik, psikolojik ve sosyo-kültürel etkenler sebep olmaktadır. Yeme davranışını etkileyen tüm etmenler, toplum ve aile yapısı bireyin bu bağımlılığa sahip olmasına neden olmaktadır.

Birey ya aşırı derecede yemek yemek ister ya da yemeklere karşı aşırı derecede seçici davranır. Diyetisyen kontrolünde bu bağımlılıktan kurtulmak mümkündür.

Yemek ve Yeme Bağımlılığının Davranışlara Etkisi Nedir?

Yemek bağımlılığı ve yeme bağımlılığı farklı iki bağımlılık türü olsa da insanların davranışlarını etkilemektedir. Sağlık problemlerinin yanı sıra psikolojik problemler de meydana gelebilmektedir. Genel olarak bireylerde hafıza, can sıkıntısı, utanç, suçluluk, alışkanlık, dürtüsellik, kısıtlama, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik problemler yaşandığı görülmektedir.

Birey sürekli olarak karmaşık duygular içerisine girer. Sinir ve öfke kontrolü yapmaları neredese imkansızdır. Temel duygular olan sinir, mutluluk, sevinç ve öfke kontrol altında tutulamadığı için bireylerin cinsel ve evlilik yaşamlarında da problemler meydana gelmektedir.

Yeme bağımlılığına sahip olan kişilerin diyet ve düzenli beslenme programı ile bu bağımlılıktan kurtulması mümkün olsa da mutlaka psikolojik bir destek alınması şarttır. Psikologlar ve diyetisyenler bu bağımlılık türüne sahip olan bireylerle ortak bir tedavi ortamı düzenlemektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz