Günümüzde bazı insanlar yediği her yemekten sonra tatlı bir şeyler yemeyi istemekte, karnı tok olsa dahi tatlı yemeden sofradan kalkmak istememektedir. Pek çok insanın başına gelen bu durumun arkasında çeşitli nedenler bulunmaktadır. Örneğin; düzensiz kan şekeri, yeme alışkanlıkları psikolojik faktörler ve fizyolojik faktörler bu nedenlerden yalnızca bazılarıdır.

  • Düzensiz Kan Şekeri

Kan şekerinin düzensiz olması, insanlarda tatlı yeme isteğine ve hatta tatlı krizlerine neden olabilmektedir. Özellikle de daha çok basit karbonhidratlar tüketen insanlarda, öğünün glisemik endeksi yüksek olduğunda kan şekeri ani bir şekilde yükselmekte ve sonrasında da hızlı bir şekilde düşüş göstermektedir. Kan şekerinde yaşanan bu gibi ani değişimler yemeklerden sonra tatlı yeme isteği doğurmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Psikolojik

  • https://www.traditionrolex.com/14

Öğünlerde aşırı tüketmenin tek nedeninin fizyolojik etkenler olmadığı herkesçe malumdur. Psikolojik faktörlerin de bu durum üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. İnsanların yaşadığı bazı duygu ve durumlar yeme isteğini ve tatlı tüketiminin artmasına neden olabilmektedir. Özellikle de yemekten sonra artan tatlı isteği ve oluşan tatlı krizleri, ruh haline bağlı nörotransmitter olan seratonin üretiminin yükseliş göstermesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Şekerli besinler genellikle seratonin seviyesinin artmasına neden olurken, bu tür besinlerin insanların kendisini daha iyi hissetmesine neden olabilmektedir.

  • Fizyolojik

Gün içerisinde sıklıkla tatlı tüketme isteğinin oluşmasındaki bir diğer etken fizyolojik sebepler olarak gösterilmektedir. Hemen hemen her yemeğin ardından tatlı isteği, gün içindeki tatlı krizleri, karın bölgesinde görülen yağlanma gibi durumların yaşanması, metabolizma ve endokronoloji ile alakalı bir durum olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda mutlaka bir uzmana danışılması tavsiye edilmektedir.

Yemek Sonrası Tatlı İsteği ile Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Yemek sonrasında ortaya çıkan aşırı derecede tatlı yeme isteğinin önüne geçebilmek mümkündür. Bunun için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Öğünlerin yüksek protein içeren besinlerle zenginleştirilmesi, kan şekerini düzenleyecek kompleks karbonhidratlara yer verilmesi, tokluk hissinin hissedilmesi ve tatlı isteğinin bastırılması için besinlerin yavaş tüketilmesi ve çok çiğnenmesi, yemek sonrasında ara öğünlere de dikkat edilmesi, tatlı isteği ile başa çıkmanın yolları olarak gösterilebilmektedir. Ayrıca bu süreçte yeteri kadar su tüketiminin de faydası oldukça büyük olacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz