İnsan vücudunda enerji için gerekli olan en önemli unsurlardan biri glikozdur. Enerji yakıtı olarak kullanılan glikoz, tüketilen besinlerle vücuda kazandırılmakta ve vücuttaki bütün hücrelere kan yoluyla iletilmektedir. Kandaki glikoz seviyesi sağlık ile alakalı bilgi verirken, kandaki şeker düzeyinin ölçümü sayesinde bu seviye hakkında bilgi edinilebilmekte ve sağlık durumu belirlenebilmektedir.

Yüksek Kan Şekeri Belirtileri

Hiperligsemi olarak da bilinen yüksek kan şekeri, sağlık açısından önemli sorunlardan biridir. açlık ve tokluk kan şekeri seviyesinin üstünde olması durumu olarak ifade edilebilen yüksek kan şekeri, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu durum ise ancak sağlıklı beslenme ile engellenebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Genel olarak bu durumun belirtilerine birkaç örnek göstermek gerekirse; ağız kuruluğu ve susuzluk hissi, yaraların geç iyileşmesi, iştahsızlık ve sık acıkma hali, sık idrara çıkma, enfeksiyonel hastalıkların sıklıkla yaşanması, ani kilo kayıpları, cinsel fonksiyonlarda yetersizlik ve görme yetisinde problemler meydana gelmesi, yüksek kan şekeri belirtileri arasında yer almaktadır. Bu gibi problemlerle karşı karşıya kalan kişilerin mutlaka bir beslenme uzmanından destek alması ve sağlıklı beslenme konusuna özen göstermesi gerekmektedir.

Yüksek Kan Şekeri Nedenleri

Yüksek kan şekeri nedenleri çoğu zaman kişiye bağlı olarak değişkenlik gösterirken, genetik etkenler bu durum üzerindeki oldukça etkilidir. Yani ailesinde diyabet hastası olan insanlarda sıklıkla görülebilmektedir.

Bunun yanı sıra diyabet hastalarının ilaçları zamanında ve doğru oranda almaması, şeker oranı yüksek besinler tüketmesi, hatalı beslenme, fiziksel aktivite azlığı, fiziksel ve duygusal yorgunluk gibi durumlar da yüksek kan şekeri nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

Yüksek Kan Şekerinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Yüksek kan şekerinde beslenme en önemli faktörlerden biri olarak ifade edilmektedir. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken bu problemde doğru bir beslenme programı uygulanmalı ve ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Günümüzde hiperglisemi ile alakalı pek çok diyetisyen hastalarına özel diyet programları hazırlamakta ve uygulamalarına yardımcı olmaktadır. Bu diyet programları sayesinde hastaların büyük çoğunluğu kan şekerindeki yüksek değeri dengeleyebilmekte ve sağlığına kavuşabilmektedir. Dolayısıyla kan şekerinin düzene girmesi için beslenme uzmanları tarafından hazırlanan diyet programlarına kesinlikle uyulması hayati bir önem taşımaktadır. Ayrıca uzman tarafından verilen ilaçlarda saatinde ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz