Sağlıklı bir yaşam sürmek ve formda kalmak için spor yapmanın önemini hemen hemen herkes bilmektedir. Ancak ülkemizde spor yapanların oranı biraz düşüktür. Spor konusunda disiplini sağlamak herkes için kolay değildir. Ancak, o disiplini oturtmadığınız sürece, form tutma konusunda başarılı olmanız da pek mümkün değildir.

Sporda disiplini tutturmak için iki önemli nokta var: Doğru zamanlama ve doğru spor seçimi. Sevdiğiniz bir sporu yaparsanız, daha çok keyif alacağınız için zamanınızı ayırabilirsiniz. Örneğin yüzme, pek çok insanın sevdiği ve keyif aldığı bir spor dalıdır. Üstelik vücudun her noktasını çalıştırabilen nadir spor dallarından biridir. Tek bir bölgeye değil, tüm vücuda etki eder. Yazın deniz ve açık havuzdan yararlanarak yapabileceğiniz bu sporu, kışın yüzme kursuna kayıt olup, kapalı havuzlarda gerçekleştirebilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Yüzmenin Sağlığımıza Faydaları

  • Fazla efor sarf etmeniz gerekse de, sporun sonunda vücudunuz dinlenir ve yorgunluğunuzu atarsınız.
  • Her spor dalında olduğu gibi yüzme de mutluluk hormonu salgılamanıza neden olur. Kendinizi daha iyi hissedersiniz. Günün stresinden kurtulmanızı sağlar.
  • Vücuttaki tüm kasları çalıştırır. Sırt, omuz, kol, bacak kaslarınız kuvvetlenir.
  • Tüm vücudu çalıştırdığı için vücudunuzun güzel şekillenmesini sağlar. Fit ve sağlıklı bir görünüm kazanırsınız.
  • Kalbe iyi gelir. Ritmik hareketler ve doğru nefes kullanımı, kalp sağlığını olumlu yönde etkiler.
  • Vücut sıcaklığınızın normal yaşam düzeninde de dengede kalmasını sağlar.
  • Yüzme hareketlerinin yanı sıra, suda bir spor yapıyor olmak, ruhsal olarak iyi hissettirir. Bu yüzden, ruh sağlığına diğer sporlardan daha çok fayda sağlar. Suyun şifa verici etkisi vardır. İçmek kadar yüzmek ve duş almak da suyun şifasından yararlanmanızı sağlar.
  • Hamileyken de yapılabilecek nadir sporlardandır. Üstelik bu sayede daha kolay bir doğum seansı geçirebilirsiniz.
  • Direncinizi arttırır ve kendinizi daha güçlü hissedersiniz.

Tüm bu faydaları göz önüne alındığında, spor çeşitleri arasında yüzmek, en yararlı olanlar arasındadır. Farklı yüzme teknikleri uygulayarak, sporda geçirdiğiniz vakti daha eğlenceli hale de getirebilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz