Zayıflamada doğru bilinen diyet yanlışları içerisinde “Ev dışında salata tüketerek zayıflarım” düşüncesi vardır. Oysa tüketilen her salata sağlıklı değildir! Bu noktada gerekli bilgilerin edinmesi gerekir.

Sağlıklı beslenme açısından salata tüketimi oldukça önemlidir. Fakat evde hazırlanan salatalar dışarıda tüketilen salatalara göre daha sağlıklıdır. Bu nedenle mümkün mertebe salata türevi sebze içeren besinlerin ev ortamında tüketilmesi gereklidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Salata Soslarına Dikkat!

Ev dışında tüketilen salatalar konusunda dikkatli olunmalıdır. Zayıflama ve fit bir görünüme sahip olmak için salata tüketmek önemlidir. Günlük vitamin, mineral, lif değerlerinin karşılanmasını sağlar. Fakat tüketilecek salatalar içerisine konan soslara dikkat edilmelidir. Özellikle salata barlar ve restoranlarda yapılan salatalar içerisine pek çok sos katılmaktadır. Sırf salata daha lezzetli bir hale gelsin diye konan bu soslar zayıflama yerine kilo ve ekstradan kalori almanıza neden olabilmektedir.

Bu soslara mayonez, zeytinyağı ve benzeri besinler eklenebilmektedir. Eğer dışarıda salata tüketmek istiyorsanız, içerisine hiçbir sos koyulmamasını söylemeli ve sosu kendiniz katmalısınız.

Zeytinyağı Fazla Kullanılmamalı

E vitamini açısından oldukça zengin olan zeytinyağı sağlıklı beslenme açısından oldukça faydalı bir besindir. E vitamini almanın ilk kaynağı olan zeytinyağı, ölçülü bir şekilde kullanılmalıdır. Aşırı kullanımında da kilo alınmasına sebep olmaktadır.

Salatayla kilo verme ve dengeli beslenmek isteyen kişilerin bir salata tabağına yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı koyması gerekir. Bu miktarın üzerine çıkmak aşırı kalori ve yağ alımına sebep olur ve kilo verilmesini engeller.

Diyette yapılan hatalar içerisinde de zeytinyağını aşırı kullanmak ve doğru bir salata hazırlamamak da vardır. Salatanın içerisine konacak sebzeler de önemlidir. Rokfor salatası gibi salataların içerisinde ceviz ve peynir de yer almaktadır. Pek çok çeşit salata bulunmaktadır. Bu nedenle salatanın içerisindeki sebzelere ve meyvelere dikkat edilmelidir. Aşırı şeker ve yağ tüketiminden kaçınılmalıdır. Doğru bir salata hazırlamanın püf noktaları için uzman bir diyetisyen hekime de danışılabilir. Genel olarak marul, roka, domates, salatalık, soğan, limon, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, tuz haricindeki çeşitli baharatlar ile hazırlanan salatalar oldukça sağlıklıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz