Hamilelik Dönemi ve Doğum Sonrası Beslenme Danışmanlığı

Hayatınızın en güzel duygusunu yaşadığınız bu dönemde doğru beslenmeniz ve ideal kilo alımınız hem sizin sağlığınızı hem de bebeğinizin zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı gelişmesini büyük ölçüde destekler.

Bu mucizevi dönemde anne adayının aklında ‘Kaç kilo almalıyım?, Hangi besinleri yemeliyim? Vitamin desteği almalı mıyım?’ gibi birçok soru bulunmaktadır. Uygulayacağımız beslenme programı içinde tüm bu sorularınızın doğru cevabını bulacaksınız. Program kapsamında hamilelik döneminde kilo alımınız, bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi, gebelik öncesi beslenme durumunuz, beslenme alışkanlıklarınız, sevdiğiniz ya da sevmediğiniz besinler, yaşam şekliniz ve sağlık bulgularınız ayrıntılı olarak değerlendirilir ve doktorunuzla iletişim halinde, her hafta bebeğinizin gelişimi takip edilerek size ve bebeğinize özel beslenme programınız planlanır.

Doğum sonrası ise mutluluk, heyecan ve sosyal baskılar aklınızı karıştırabilir. Kulaktan dolma beslenme fikirleriyle karşılaşabilirsiniz. Çünkü bu süreçte aileniz ve sevdikleriniz de aynı mutluluğu ve heyecanı sizinle birlikte yaşamaktadır. Tüm bu bilgi karmaşası içinde doğru beslenme programı hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi için oldukça önemlidir. Bu dönemde annenin salgıladığı süt, tükettiği besinlerin bir ürünüdür. Besinler sütün kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Sağlıklı bir anne emziklilik döneminde günde ortalama 700- 800 ml süt salgılamaktadır ve bu nedenle emziren annenin enerji ihtiyacı, besin öğesi gereksinimi ve su ihtiyacı artmıştır. Bu nedenle doğum sonrası beslenme programında amaç, annenin fizyolojik gereksinmelerini karşılayarak, vücudundaki besin depolarını dengede tutmak ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ve besin ögelerini karşılamaktır.

Aynı zamanda program görüşmelerimizde düzenli olarak gerçekleştireceğimiz beslenme eğitimlerinde bebeğinizin ek gıdaya başlama dönemi ve sonrası için nasıl beslenmesi gerektiğini de öğrenmiş olacaksınız. Hamilelik döneminde önerilenden fazla kilo alımı gerçekleştiyse emziklilik döneminde size ve bebeğinize özel beslenme programınızla ideal kilonuza ulaşmanız daha kolay olacaktır. Bu dönemde emziren annelere çok düşük kalorili zayıflama diyetleri uygulamak doğru değildir bunun yerine ihtiyaçları doğrultusunda sağlıklı beslenebileceği bir programla kilo vermesi sağlanır çünkü bu dönemde kilo vermenizde en büyük desteğiniz bebeğinizdir.

Unutmayın ki bebeğinizi emzirmek sizin için en güzel fiziksel aktivitedir.

Hemen Randevunuzu Alın!

Size en uygun gün ve saat için randevunuzu alabilirsiniz.

Görüşmeyi Başlat
1
💬 Online randevunuzu hemen oluşturun!
Aklınıza takılan bir şey mi var? Buradayız. Merak ettiklerinizi sorabilir ve online randevunuzu oluşturabilirsiniz.