Kış aylarında ve mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemimizi güçlendirecek gıdalara ihtiyaç duyarız. Bu dönemlerin vazgeçilmez bitki çayları arasında bulunan adaçayının faydaları oldukça fazladır. Genellikle ılıman iklimlerde, Haziran ve Temmuz aylarında yetişip, mavi, beyaz ve mor gibi farklı farklı renkleri de mevcuttur. Marketlerde, aktarlarda rahatlıkla bulunabilir. Ancak adaçayı alırken taze olmasına dikkat edilmelidir.

Adaçayının Besin Değeri

Adaçayının Besin Değeri
Adaçayının Besin Değeri

Adaçayının besin değeri incelendiğinde gıdaların antioksidan kapasitesini gösteren değer olan ORAC değeri taze adaçayında 32.004’tür. Bu değer öğütülmüş adaçayında 98.714’tür. Sahip olduğu değerler ile adaçayı antioksidan kapasitesi en yüksek olan gıdalar arasında yer almaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

ORAC Değeri Nedir? ORAC Değeri Yüksek Besinler Hangileridir?” başlıklı yazıdan ORAC değeri ile ilgili detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.

Adaçayı Ne İşe Yarar?

Adaçayının faydaları birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Adaçayı kalp krizi riskini en aza indirgemekte, bedeni güçlendirmekte, terlemeyi azaltmakta etkilidir. Vücut krampları, beze hastalıkları ve omurilik sorunlarında önleyici faydaları bulunan adaçayının kanı temizlemede de büyük katkısı bulunmaktadır. Karaciğer hastalıklarında büyük yarar sağlayan, safra sökücü özelliği de bulunan adaçayı, vücuttaki toksinlerin atılmasında büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle adaçayı detoks süreçlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırarak hazmı kolaylaştırmaktadır ve midede oluşan gazı ve bulantıyı engellemektedir.

Böbrek taşlarının düşürülmesi için içilen adaçayı, grip ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarında da büyük yarar sağlamakta ve önleyici etki göstermektedir. Adet düzensizliklerinin de önüne geçerek, bu dönemleri düzene sokar, rahim iltihaplarını engeller.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayının Faydaları Nelerdir?
Adaçayının Faydaları Nelerdir?

E, K, C ve A vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip adaçayının faydaları şunlardır:

  • Vücuttaki serbest zararlı radikallere karşı savaşarak kronik hastalık riskini düşürme konusunda etkilidir.
  • İdrar söktürücü bir özelliğe sahiptir.
  • Mide ve sindirim sistemine yardımcı olur.
  • Uyku problemi yaşayanlar için etkili olmasıyla bilinir.
  • Boğaz enfeksiyonu ve ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Toplam kolesterol ile LDP kolesterolünü düşürüp HDL kolesterolünü yükseltmeye yardımcı olabilir.
  • Kemik sağlığını destekleme konusunda etkilidir.
  • Sakinleştirici özelliğiyle stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Adaçayı Zayıflatır mı?

Kilo vermek isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de Adaçayı zayıflatır mı? Sorusudur. Ancak ne yazıkki adaçayı zayıflatmamaktadır. Sadece zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Hiçbir besin grubu doğrudan zayıflamaya etki etmemektedir. Hiçbir besin grubunun böyle bir sihri yoktur. Zayıflamak için dengeli, doğru ve yeterli miktarda beslenmelisiniz. Eğer kendinize uygun beslenme programı hazırlama konusunda bilgi sahibi değilseniz Beslenme ve Diyet Uzmanından yardım alabilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz