Alkali su, sağlığımız için mümkün olduğu kadar kullanmamız gereken bir sudur. Alkali su faydaları saymakla bitmez. 6 milyar nüfusa sahip bulunan Dünyamızda her gün çok sayıda bebek dünyaya geliyor ve pek çok kişi yaşlanma ve hastalıklar nedeni ile ölüyor. Bu gibi nedenlere maruz kalmamak için alkali suyun faydaları hakkında bilgiler edinmek oldukça önemlidir.

İşte alkali suyun faydalarının bir numarası, yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olmasıdır. Bu uğraş üzerinde birçok bilim adamı yıllarca çalışmalar yapmıştır. Yaşama kalitenizi, rahatsızlıkları ve yaşlanmayı ertelemek için alkali su vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Modern bi­lim, yaşlanmanın aslında çok basit sebeplerden olduğunu or­taya çıkarttı.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Yaşlanmanın sebebi ise insanların tükettiği yiyeceklere dayanmaktadır. Yiyeceklerin sadece yüzde biri minerallerden oluşmakta, geri kalanı ise karbon, azot ve oksijen bileşiklerinden oluşmaktadır. Mineraller de kendi aralarında alkali ve asidik olarak iki gruba ayrılmaktadır. Yiyeceklerdeki mineraller sindirildikten sonra alkali minerallere dönüşüyor.

Alkali yiyecekler sayılacak olursa; Deniz yosunu, zencefil, man­tar, ıspanak, soğan, patates ve muz gibi birçok yiyecek alkali yiyecekler grubuna girmektedir. Asidik yiyecekler ise, sindirdiklerinde asidik mineral­lere dönüşür. Pirinç, yumurta sarısı, tavuk, buğday, kuzu eti, biftek gibi yiyecekler insanın hastalıklara yakalanmasına ve erken yaşlanmasının başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır.

Tüketimi yapılanlar ise vücudumuzdan ter, idrar yolları ile dışarı atılmakta. Atılamayan asidik atıklar damarlarda dolaşarak ciddi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Kılcal damarlarda toplanarak dama­rı tıkayabilirler. Bunun sonucu olarak hücreler oksijen alama­dığı için kendini besleyemez, Aktivitelerini kaybeder, işte yaş­lanmanın sebebi budur.

Kılcal damarların tıkanması büyük sorun, tıkanma oluşursa vücuttaki organların işlevlerinde aksama yaşanır. Bu da uzun zamanda ciddi hastalıklara ve rahatsızlıklara neden olur. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için alkali suyun faydaları küçümsenmeyecek kadar etklidir.

Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?

Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?
Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?

Alkali su, daha bazik bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de vücuttaki toksinlerin nötr hale gelmesine, bunun sonucunda da vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu sayede vücudumuz temizlenir. Vücuttaki zararları maddeler dışarıya atılır. Alkali su, sindirim sistemine destek olarak çok daha hızlı ve düzenli çalışmasına yardımcı olur. Vücuttaki pH dengesini dengeler, hücrelerin daha hızlı yenilenmesine destek olur.

Alkali suyun faydaları arasından diğer yandan şunu diyebiliriz; Ph dengesini sağlayan alkali su, bağışıklık sisteminin çok daha güçlü olmasına, ödem oluşumunu engellemeye, toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Alkali Suyun Zararları Var mı?

Alkali suyun insan sağlığına olan faydaları hemen hemen her insanın dikkatini çekmektedir. Fakat uzun vadeli tüketilmesi durumunda riskleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Alkali suyun zararları olarak ifade edilen bu risklerden bahsetmek gerekirse, günümüzde bazı holistik sağlık uzmanları ve diyetisyenler bu gibi suların tüketilmemesi gerektiğini savunmaktadır.

İngiliz karbonatı ilavesiyle elde edilen alkali su, fazla tüketilmesi durumunda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Karbonat yapısından dolayı fazlaca tuz içerdiğinden vücuttaki ödem miktarının artması ve damar sertliği meydana gelerek yüksek tansiyon problemlerinin oluşması mümkün hale gelebilmektedir. Öte yandan böbrek ve tansiyon hastalarının kesinlikle uzun süreli olarak alkali su tüketmemesi gerekmektedir.

Vücutta oluşan yüksek alkali ortamda hücreler beyne ve kaslara oksijen taşımakta güçlük çekerken, bu durum neticesinde kişinin enerjisi düşmekte, yorgunluk, halsizlik gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Alkali suyun faydalı olabilmesi için mutlaka bir uzmana danışılması ve yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya çalışırken pek çok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır.

Asidik Atıklar Hangi Durumlarda Ne Zaman Birikim Yapar?

Asidik Atıklar Hangi Durumlarda, Ne Zaman Birikim Yapar?
Asidik Atıklar Hangi Durumlarda, Ne Zaman Birikim Yapar?

Bebek daha doğmadan, anne karnında beslenmeye başlar. Anneden alkali besinleri alarak kendini alkali yapar. Bu değişim sırasında annenin vücudu asidik olmaya başlar. Bu al­kali eksikliği anne vücudunu güçsüz bırakır. Anne vücudunda alkali olan bebek tahıl yemeğe başlayınca hızla asidik olmaya başlar. Bu oranın artması bebeğin sağlıklı beslenmesini engelleyerek büyük sorunlar oluşturmaya başlar.

Alkali suyun faydalarını bilerek yaşantımızda hava ve su kirliliği, yanlış beslenmeye dayalı aşırı stres, asidik artıkları büyük oranla arttırmaktadır. Böylece hastalık riski ve hızlı yaşlanma kendini gösterir. Buda özellikle kadınlar olmak üzere çoğu kişide büyük psikolojik sorunlar oluşturmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz