Bademcik ameliyatı sonrası beslenme konusu, hemen hemen bütün önemli operasyonlarda olduğu gibi önemli bir konudur. Ameliyat sonrasında hasta hala anestezinin tesiri altında olduğundan bu süreçte herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekmektedir. Öte yandan bademciklerin boğaz yolunda yer alması, bu süreçte tüketilecek olan besinler ile yakından ilişkilidir. Ameliyat öncesinde ve sonrasında sağlıklı beslenmeye dikkat etmesi gereken hastaların, ameliyat sonrasında da hangi besinleri tüketebileceği, hangilerini tüketemeyeceği konusunda bir diyetisyenden yardım alması önemlidir.

Bademcik Ameliyatı Öncesi Beslenme

Bademcik ameliyatı, genellikle bireyler ya da çocuklarda boğaz enfeksiyonu gibi sağlık sorunlarının sıklıkla yaşanması gibi durumlarda gerçekleştirilmektedir. Bireyin daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi açısından bu ameliyat ile bademcikler alınmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bademcik ameliyatı öncesi beslenme, en az ameliyat sonrasında olduğu kadar ehemmiyet gösterilmesi gereken bir konudur. Ameliyatta anestezi kullanılacağından, en az 12 saat öncesine kadar gerekli besinlerin tüketilmesi, sonrasında ise bir bardak su dahi içilmemesi gerekmektedir.

Bunun ile beraber bademcik ameliyatı öncesi beslenmede hastaların kan sulandırıcı gıdalardan ve aspirin gibi ilaçlardan uzak durması, kesinlikle alkol tüketmemesi ve bunun gibi konularda dikkatli olması gerekmektedir.

Bademcik Ameliya8tı Sonrası Beslenme

Bireyin bademcik ameliyatından sonraki süreci dikkat edilmesi gereken önemli bir süreçtir. Ameliyat sonrasında yutma güçlüğü çeken hastalar ilk zamanlarda yemek yemekten dahi kaçınabilmektedir. Ancak sağlığını hızlı bir şekilde toparlaması, vücudun ihtiyacı olan besinleri karşılayabilmesi açısından bu süreçte sağlıklı beslenmeye dikkat etmesi de bir o kadar önemlidir.

Bademcik ameliyatı sonrası beslenmede ilk gün hastaların küçük yudumlarla soğuk su, süt, çay gibi içecekleri meyve kompostoları, şeftali suyu ve dondurma gibi besinleri tüketebilmesi mümkündür. Bir sonraki gün ise tanesi olmayan oda ısısındaki çorbaları tüketmesi, muhallebi, puding ve yoğurt yiyebilmesi mümkündür.

Bademcik ameliyatı sonrası beslenmede üçüncü gün ve sonrasında yavaş yavaş yumuşak gıdaların tüketimine başlanabilmektedir. Fakat tüketilecek olan besinlerle alakalı olarak kişinin doktorundan yardım alması gerekmektedir.

Bu süreçte tüketilmemesi gereken gıdalardan bahsetmek gerekirse de; acı, ekşi, baharatlı gıdalar, asitli ve sıcak olan besinler, çikolata ve bunun gibi abur cuburlar, sert ve boğaza batabilecek gıdalar, tütün ve alkol ürünleri, kanamaya neden olabilecek bitki çayları, kanama ile karışabileceğinden kahverengi ve kırmızı gıdalar ve kuruyemişler, bademcik ameliyatından sonra tüketilmemesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz