Doğal, taze, tuzsuz badem yüksek oranda besleyici ve sağlıklı yağlar, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir. Badem, protein, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitamini içerir. Günde sadece bir öğününüze ekleyeceğiniz badem, kalp sağlığını geliştirmede, diyabet ve Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde faydalıdır.

Bademin Faydaları

Diyabet

Bilindiği gibi şeker hastalarının bazı besinleri tüketme yasağı bulunmaktadır. Ancak badem, diyabet hastalarının miktar kontrolü ile rahatlıkla tüketebilecekleri besinler arasındadır. Yapılan çalışmalar düzenli badem tüketiminin daha düşük seviyelerde açlık insülin ve açlık glikoz seviyeleri sağladığını belirtmiştir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kalp Sağlığı ve Tansiyon

Badem yüksek miktarda yağ içerir ancak bu yağların çoğu kötü kolesterolü (LDL) düşüren iyi kolesterolü (HDL) artıran tekli doyamamış yağ asitleridir. Özellikle bademin içeriğinde E vitamini antioksidan özelliği sayesinde kolesterolü düşürmede, potasyum ve magnezyum içeriğiyle de kan basıncını düşürmede etkilidir.

Alzheimer ve Kanser

Yüksek E vitamini ve magnezyum içeriğiyle antioksidan özellik göstermektedir ve böylece hem Alzheimer gelişme riskini hem de birçok kanser türünün oluşumunu engeller. Özellikle göğüs kanseri oluşum riskini 2-3 kat azalttığı belirtilmiştir.

Kilo Yönetimi

Badem kilo vermek isteyen kişiler için de tüketebilecekleri besinler arasındadırDüşük karbonhidrat, yüksek yağ ve protein içeriğiyle daha uzun sire tokluk sağlayarak iştah yönetimini ve kilo kaybınızı kolaylaştıracaktır. Ancak porsiyon miktarına dikkat edilmelidir. 10-15 adet badem yaklaşık 100 kaloridir. Sağlığa faydaları oldukça fazladır fakat kilo probleminiz varsa günde 10 -15 adet bademden fazlasını tüketmemelisiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz