Badem, günümüzde en sık tüketilen besinlerden biridir. İnsan sağlığı açısından son derece faydalı olan bu besin, pek çok farklı sağlık sorunu karşısında etkili olmasıyla bilinmektedir. Bununla beraber diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alırken, kilo vermeye yardımcı olması da bademin faydaları arasında yer almaktadır.

Diyet sürecinde tüm sağlıklı besinlerden yeterli miktarda tüketilmesi söylenir durur. Çünkü vücudumuzun her şeye ihtiyacı vardır. Aynı zamanda diyet sürecinde vücudumuzun alışık olduğu besinleri bir anda bırakmak ve diyet bittikten sonra tekrar onları tüketmek olumsuz yönde etkiler. Hem psikolojik olarak kendimizi kötü hissederiz hem de diyet sonrası fazla kilolara dönüşür.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Diyet sürecinde yapılan hatalardan biri de yağların artık tüketilmeyecek algısıdır. Böyle bir durum kesinlikle olmayıp, sağlıklı yağları vücudumuza almamız gerekiyor. Sağlıklı yağların bulunduğu gıdalardan biri de bademdir. Badem tekli doymamış yağ asitleri, kalsiyum, fosfor, lif, E vitamini, magnezyum gibi içeriklere sahip olup, besin değeri yüksek ve sağlığımız için oldukça faydalı bir kuruyemiştir.

Badem içerisindeki sağlıklı yağlar ve lifler sayesinde bizi kalp hastalıklarına karşı koruyucu görev üstlenir. Düzenli olarak tüketildiği zaman bağışıklık sistemini destekler. İçeriğindeki magnezyum sayesinde stresin azalmasında etkilidir. Yüksek kalsiyum içeriği sayesinde kemiklerin gelişmesine ve korunmasına, düşük karbonhidrat ve yüksek lif içeriği sayesinde diyabet hastaları için oldukça ideal bir besindir. Protein ve lif barındırdığı için uzun süre tok tutma özelliğine sahip olan badem özellikle zayıflamak isteyenlerin ara öğünlerinde tercih etmeleri gereken kuruyemişler arasında bulunur.

Bademin Faydaları Nelerdir?

Bademin Faydaları Nelerdir?
Bademin Faydaları Nelerdir?

Badem gerek lezzeti gerekse sağlık açısından sağladığı faydalarıyla birçok insanın severek tükettiği kuruyemişlerden biridir. Aşırıya kaçmadan doğru ve düzenli bir şekilde tüketildiğinde birçok sağlık sorunu karşısında etki gösterebilen bademin faydalarını şu şekilde örneklendirebiliriz:

Kötü Kolesterole Karşı Savaşır

Kandaki kötü kolesterol düzeyinin yüksek olması, kal ve damar hastalıkları açısından risk olarak değerlendirilir. Bu durum damar sertliğine neden olurken, damar sertliğiyse kalp krizi ve inme gibi sağlık sorunlarına yol açar. E vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahip olan badem, damar sertliğinin önüne geçebilecek en faydalı besinlerden biridir. Bu nedenle birçok uzman, hastaların günlük 20 adet çiğ badem tüketmesini önerir.

Kan Şekerinin Düzenlenmesini Sağlar

Bademin faydalarından bir diğeri de tok tutmasıdır. Bu nedenle diyet listelerinin vazgeçilmezlerinden olan badem, aynı zamanda karbonhidrat içeren besinlerle beraber tüketildiğinde kan şekerindeki ani dalgalanmaların da önüne geçebilmektedir.

Tansiyonun Dengelenmesine Yardımcı Olur

Yapılan araştırmalara göre magnezyum eksikliği kan basıncının yükselmesine neden olmaktadır. Yüksek kan basıncıysa kronik yüksek tansiyon başta olmak üzere inme ve kalp krizi gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Badem ise içeriğinde yer alan yüksek miktardaki magnezyum sayesinde bu gibi riskler karşısında koruyucu bir etki sağlamaktadır. Fakat bu gibi durumlarda kan basıncını yükseltmemesi için tuzsuz ve çiğ badem tercih edilmesi önemlidir.

Kemikleri Güçlendirir

Bademin faydalarından bir diğeri de magnezyum ve kalsiyum içeriği sayesinde kemik yapısını güçlendirmesi ve gelişimini desteklemesidir. Dolayısıyla ileri derecede kemik erimesi ve buna bağlı kırık riskiyle karşı karşıya olanların beslenme programına bademi dahil etmesi önerilir.

Kansere Karşı Koruyucu Etki Gösterir

Badem kilo kontrolüne yardımcı olması, antioksidan ve posa içeriği gibi özellikleri sayesinde kanser karşısında da koruyucu bir etki gösterebilmektedir. Bu alanda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre badem, özellikle kolon kanserine karşı koruyucu bir etki göstermektedir. Bu da bademin faydaları arasında en önemlilerinden biri olarak gösterilmektedir.

Tüm bunların dışında bademin faydalarından diğerleri de şu şekildedir:

  • Vejetaryen ve veganlar açısından alternatif bir besindir.
  • E vitamini bakımından son derece zengin bir içeriğe sahiptir.
  • Bağırsakların hareketlenmesine yardımcı olur.
  • Lif zengini olması sebebiyle uzun süre tokluk hissi verir.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Erken yaşlanma etkilerinin hafifletilmesine ve cilt yapısının korunmasına fayda sağlar.

Laktoz İntoleransı Olanlar Badem Sütü Tüketebilir!

Laktoz İntoleransı Olanlar Badem Sütü Tüketebilir!
Laktoz İntoleransı Olanlar Badem Sütü Tüketebilir!

İnek ve keçi sütüne alerjisi olanlar ve alternatif arayanların tercih edebilecekleri besinlerden biri olan badem sütü yağda eriyen vitaminler açısından zengindir. 1 fincan badem sütü günlük A vitamini ihtiyacını yaklaşık olarak yüzde 10’unu, E vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 50’sini, D vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 25’ini, kalsiyum ihtiyacının ise yaklaşık yüzde 30’unu karşılar.

Peki Diyette Ne Kadar Badem Tüketilmelidir?

Eğer diyet yapıyorsanız ara öğünlerinizde ortalama 6-7 badem tüketebilirsiniz. Ancak bu sağlıklı diyet programı uygulayanlar için geçerli olup, ortalama bir rakamdır. Hem badem tüketimi hem de diğer yiyecek ve içeceklerin tüketim miktarı kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz