Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir yaşam standardına sahip olabilmek ya da sahip olunan sağlıklı yaşan standardını koruyabilmek açısından önemlidir. Özellikle çeşitli bağırsak hastalıklarına sahip olan bireylerde sağlıklı beslenme, hastalık belirtilerinin üstesinden gelebilmek ve kendisini saha iyi hissedebilmek açısından gereklidir.

Bağırsak hastalığına yakalanan kişilerde çeşitli semptomlar ortaya çıkarken, bunlar; beslenmeyle alakalı bağırsaklarda alevlenme, ishal ile beraber keyifsizlik, bulantı ve ağrı, ishal ve iştah kaybına bağlı olarak kilo kaybı, ince ve kalın bağırsaklarda meydana gelen alevlenmeyle ilişkili inflasmayon sebebiyle sıvı, tuz ve besinlerin yetersiz emilimi olarak örneklendirilebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bağırsak Hastalıklarında Beslenme Nasıl Olmalı?

Bağırsak hastalıklarında beslenme düzenli olduğu takdirde, özellikle Corhn hastalarının beslenme yetersizliğinin önüne geçebilmektedir. Bunun ile beraber her ne kadar bu gibi hastalıkların oluşumunda beslenmenin etkisi olmasa da, bazı gıdalar bağırsaklarda alevlenmeleri tetikleyebilmekte ya da semptomların düzeyini artırabilmektedir. Dolayısıyla bağırsak hastalıklarında beslenme hayati bir önem taşıyabilmektedir.

Bağırsaklarla alakalı sağlık problemleri yaşayan herkes için diyetisyenler tarafından verilen belli bir diyet listesi olmamakla beraber, genel olarak sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı, bu hastalıkların yönetilmesinde, alevlenme gibi problemlerin en aza indirgenmesinde oldukça etkili olmaktadır.

Sağlık açısından bu gibi problemler yaşayan kişilerin hangi gıdaları tükettiğinde semptomları tetiklediğini öğrenebilmesi için not tutması faydalı olabilir. Bu durum hastalara beslenmesi ve belirtileri arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarma konusunda etkili olmaktadır.

Genel olarak beslenmede dikkat edilmesi gerekenler;

  • Besinleri düzenli ve az az porsiyonlar halinde tüketmek,
  • Yağ alımını azaltmak,
  • Süt ya da süt ürünlerinin tüketimini azaltmak ya da tamamen bitirmek,
  • Yüksek lifli gıdaları pişirerek tüketmek,
  • Gaz problemi oluşturabilecek fasulye, lahana gibi gıdalarda kaçınmak gerekir. Ancak bağırsak hastalığında beslenmede Diyetisyene danışmak daha doğru beslenme için önemlidir.

Hastalar Beslenmede Nelere Dikkat Etmeli?

Bağırsak hastalarının beslenmesi oldukça önemli bir konu olurken, aynı zamanda hassasiyet gerektiren ve dikkatli olunması gereken bir konudur. Örneğin; kızartma gibi yağlı gıdalardan kaçınmak, gaz yapacak yiyecekleri tüketmemek, fındık, fıstık ve tohumlardan kaçınmak, yapay tatlandırıcıların ve basit şekerlerin tüketimini sıfıra düşürmek ve laktozlu süt içmemek, bu gibi hastalıklarda beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken konulardandır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz