Bağırsaklar en önemli sindirim sistemi organlarıdır. Bağırsakların çalışma düzeninde yaşanabilecek herhangi bir bozukluk tüm vücut sistemini etkiler. Sağlıksız bağırsaklar sağlıksız organlar demektir. Düzensiz bağırsak fonksiyonları sonucunda gaz problemleri, kabızlık ve şişkinlik şikayetleri yaşanırken bu rahatsızlıklar günlük hayatı olumsuz etkileyebilecek düzeye gelebilir. Bağırsaklara iyi gelen yiyecekler arasında başta besin lifi bulunur. Günde en az 25-30 gram lif tüketmek bağırsaklar için oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra gün içerisinde bol sıvı tüketmek iyi çalışan bağırsak sistemi için önemlidir.

Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler

Kuru bakliyatlar bünyelerinde yüksek oranda lif bulundurur. Bir bardak bezelyede 15 gram lif bulunur. Mercimek, fasulye gibi bakliyatlar aynı zamanda bünyelerinde demir ve protein bulundurduklarından dengeli beslenmeye yardımcı olurlar. Bağırsaklara iyi gelen yiyecekler arasında kepekli tahıllar da bulunmaktadır. Sabah kahvaltılarında süt ile birlikte tüketilecek gevrekler vücudun ihtiyacı olan lif miktarının sağlanmasında yardımcıdır. Paketli müsli ya da gevrek alırken mutlaka besin etiketi okunmalı ve eklenti şeker içeren ürünler tercih edilmemelidir. Yulaf ezmesi ve yulaf kepeği lif alımına büyük katkı sağlayan şeker içermeyen besinlerdir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Lif bakımından zengin olan kuru meyveler bağırsakları çalıştıran diğer gıdalardandır. Kuru incir, kuru erik ve kuru kayısı gibi gıdalar hem lif açısından zengin hem de tokluk hissi veren iyi birer atıştırmalıktır. Kuru meyve tüketmekten hoşlanmayanlar için ise taze meyveleri tüketmek bir alternatiftir. Armut, çilek , elma, üzüm lif açısından zengin meyvelerdir. Meyvelerin hemen hemen hepsinin lif içeriği zengindir. Kabuklu tüketilebilen meyveler iyice yıkanmalı ve kabuğuyla yenilmelidir. Meyveler kadar sebzeler de bağırsak sağlığında etkilidirler ayrıca hazımsızlık ve şişkinlik problemlerine karşı sebze tüketmek bağırsakları rahatlatır.

Bahsedilen tüm bu gıdaların rahatlıkla hazmedilmesini sağlayan en önemli şey ise sudur. Su sindirim sistemini hızlandırır. Bu nedenle günlük su tüketimi önemlidir. Sağlıklı beslenme genel sağlık için önemlidir. Bu nedenle tüketilen gıdalara ve miktarlarına önem verilmelidir. Probiyotikler sağlıklı beslenme açısından önemlidir. Vücutta tehlikeli organizmalarla savaşan probiyotikler fermente süt ürünlerinde (kefir, yoğurt) bulunmaktadır. Prebiyotikler ise bağırsaktaki yararlı bakterilerin beslenmesini sağlayan gıdalardır. Soğan, sarımsak, boza, lahana turşusu, kimçi, haşlanmış patates, bal ve muz da prebiyotik gıdalardır.

Sindirim sisteminin yavaşlaması başta hazımsızlık sonrasında kabızlık gibi rahatsızlıklara yol açar. Uzun süren bu sıkıntılar sonucunda hemoroid gibi bağırsak rahatsızlıkları oluşabilir. Bunun haricinde sindirim sistemindeki yavaşlama kişide günlük sıkıntılar yaratırken kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmek düzenli çalışan bağırsak sistemi için önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz