Dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda baharatlardan da destek alabileceğinizi biliyor muydunuz? Pek çok sağlıklı yaşam ve beslenme uzmanı, diyet yapan bireylerin programlarında çeşitli baharatları kullanmasını istemektedir. İşte diyetinizde kullanabileceğiniz ve sizi daha sağlıklı, fit bir insan haline getirecek olan baharatların faydaları!

Baharatların Faydaları Nelerdir?

Baharatların Faydaları Nelerdir?
Baharatların Faydaları Nelerdir?

Günümüzde birçok insan, yiyeceklere lezzet katmak için kullandığı baharatların faydalarının bilincinde olmayabilir. Nane, karabiber, kırmızı pul biber, kimyon, zerdeçal, zencefil gibi baharat sağlık açısından önemli faydalar sağlayabilir. Bu faydalardan kısaca bahsedebiliriz.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçalın Faydaları
Zerdeçalın Faydaları

Sinirleri uyarma, vücuttaki iltihabı giderme, mideyi güçlendirme, gaz ve idrar söktürme gibi özelliklere sahip olan zerdeçal, karaciğer için de oldukça yararlıdır. Verem, soğuk algınlığı ve astım hastalığına karşı savaşır. Sağlık açısından solunum yolu enfeksiyonuna karşı güçlü bir etki gösterir ve hazmı kolaylaştırarak kilo verme konusunda yardımcı olur.

Nanenin Faydaları

Nanenin Faydaları
Nanenin Faydaları

Mide bulantısına ve soğuk algınlığına iyi gelen nane, taze haliyle tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır ve gaz söktürücü bir etki gösterir. Eğer taze nane içerisine bir miktar sirke atılırsa iç kanamanın durdurulmasına yardımcı olabilir. Ancak bu şekilde kullanım için mutlaka bir uzman doktora danışmak gerekir.

Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları
Zencefilin Faydaları

Soğuk algınlığına ve gribe iyi gelen zencefil sindirim sistemini güçlendirici bir özelliğe sahiptir. Astım hastalığında karşısında etkilidir ve kilo verme hızını artırmaya yardımcı olur. Karaciğeri korur ve antioksidan üretimine fayda sağlar.

Kekik Faydaları

Öksürük, bronşit gibi solunum ve soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelen kekik baharatların faydaları arasında en çok dikkat çekenlerden biridir. K vitamini, demir, kalsiyum ve manganez açısından zengin bir içeriğe sahip olmasıyla bilinen kekik, günlük olarak bitki çayı şeklinde de tüketilebilir.

Biberiyenin Faydaları

Biberiyenin Faydaları
Biberiyenin Faydaları

Biberiye cildi güzelleştiren, kan dolaşımını arttıran, sindirime yardımcı olan, kanseri ve iltihaplanmaları önleyen bir etkiye sahiptir. Kilo veriminde de etkisi vardır.

Tarçının Faydaları

Tarçının Faydaları
Tarçının Faydaları

Kan basıncında önemli bir rolü olan tarçın özellikle insülin direncini azaltmaktadır. Obezite ile mücadelede büyük bir etkisi vardır. LDL kolesterol seviyesini azaltır ve HDL kolesterol seviyesini yükseltir. Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı tedavi edicidir.

Karabiber Faydaları

Kilo verimini kolaylaştıran, cildi yenileyen, solunum hastalıklarına iyi gelen karabiber sağlık açısından antioksidan görevini üstlenir.

Kırmızı Pul Biber Faydaları

Kırmızı Pul Biber Faydaları
Kırmızı Pul Biber Faydaları

Antienflamatuvar ve gaz giderici özelliklere sahip olan pul biber içeriğindeki faydalı bileşenler sayesinde birlikte yenilen diğer besinlerin vitamin ve mineral emilimini de arttırır. Yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Kilonuzu kontrol altında tutmak ve kilo vermek istiyorsanız metabolizma hızını arttırmak için kullanabilirsiniz.

Rezenenin Faydaları

Anemi, hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık, kolik, ishal, solunum bozuklukları ve menstrüel bozukluklara karşı etkilidir. İçerisinde A ve C vitamini bolca bulunur.

Fesleğen Faydaları

Diyabete karşı etkili olan fesleğen, sivilcelere karşı da koruyucudur. Hormon ve stres seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur. Kanser, üst solunum yolu hastalıklarına karşı etkilidir. K vitamini açısından zengindir. Ağız ve diş sağlığı açısından kuvvetlidir.

Her besinin olduğu gibi baharatların da ancak doğru miktarda ve düzenli kullanımlarda faydası bulunuyor. Fazla baharat tüketimi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğinden dikkatli tüketilmesi önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz