Dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda baharatlardan da destek alabileceğinizi biliyor muydunuz? Pek çok sağlıklı yaşam ve beslenme uzmanı, diyet yapan bireylerin programlarında çeşitli baharatları kullanmasını istemektedir. İşte diyetinizde kullanabileceğiniz ve sizi daha sağlıklı, fit bir insan haline getirecek olan baharatların faydaları!

  • Zerdeçal Faydaları

Sinirleri uyaran, vücuttaki iltihabı gideren, mideyi kuvvetlendiren, gaz ve idrar söktüren zerdeçal, karaciğer için de oldukça yararlıdır. Verem, soğuk algınlığı ve astım hastalığına karşı savaşır. Sağlık açısından solunum yolu enfeksiyonuna karşı tedavi edicidir ve hazmı kolaylaştırarak kilo verme konusunda yardımcı olur.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Nane Faydaları

Mide bulantısına ve soğuk algınlığına iyi gelen nane, taze tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır ve gaz atımına yardımcı olur. Eğer taze nane içerisine bir miktar sirke atılırsa iç kanamaların da durmasını sağlar.

  • Zencefil Faydaları

Soğuk algınlığına ve gribe iyi gelen zencefil sindirim sistemini güçlendirir. Astım hastalığında tedavi edicidir ve kilo verme hızını arttırır. Karaciğeri korur ve antioksidan üretimine yardımcı olur.

  • Kekik Faydaları

Öksürük, bronşit gibi solunum ve soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelen kekik baharatların faydaları arasında K vitamini, demir, kalsiyum ve manganez açısından zengin olması vardır.

  • Biberiye Faydaları

Biberiye cildi güzelleştiren, kan dolaşımını arttıran, sindirime yardımcı olan, kanseri ve iltihaplanmaları önleyen bir etkiye sahiptir. Kilo veriminde de etkisi vardır.

  • Tarçın Faydaları

Kan basıncında önemli bir rolü olan tarçın özellikle insülin direncini azaltmaktadır. Obezite ile mücadelede büyük bir etkisi vardır. LDL kolesterol seviyesini azaltır ve HDL kolesterol seviyesini yükseltir. Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı tedavi edicidir.

  • Karabiber Faydaları

Kilo verimini kolaylaştıran, cildi yenileyen, solunum hastalıklarına iyi gelen karabiber sağlık açısından antioksidan görevini üstlenir.

  • Kırmızı Pul Biber Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim fonksiyonlarını düzenler. Kilonuzu kontrol altında tutmak ve kilo vermek istiyorsanız metabolizma hızını arttırmak için kullanabilirsiniz.

  • Rezene Faydaları

Anemi, hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık, kolik, ishal, solunum bozuklukları ve menstrüel bozukluklara karşı etkilidir. İçerisinde A ve C vitamini bolca bulunur.

  • Fesleğen Faydaları

Diyabete karşı tedavi edici olan fesleğen, sivilcelere karşı koruyucudur. Hormon ve stres seviyesini dengede tutar. Kanser, üst solunum yolu hastalıklarına karşı etkilidir. K vitamini açısından zengindir. Ağız ve diş sağlığı açısından kuvvetlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz