Günümüzde hakikisini bulmak her ne kadar zor olsa da bal vücuda en faydalı besinlerin başında gelmektedir. Bal, eski çağlardan beri insanoğluna sunulan en değerli ve en doğal ürünlerden biridir. Bal, sadece bir besin ürünü olarak değil, aynı zamanda geleneksel tıpta, yara iyileşmesinden kanser tedavisine kadar uzanan klinik durumlar için alternatif bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Zeka gelişimi açısından olumlu etkisi kanıtlanmış olan bal, idrar yolları enfeksiyonunu önlemektedir. Karın ağrısı gibi durumlarda, bal karışımları mideyi iyileştirmektedir. Kış hastalıklarında oluşan boğaz enfeksiyonları sonucunda boğazda biriken balgamın sökülmesinde de yararı bulunan bal, kabızlık sorununa da çözüm bulmaktadır. Ayrıca göz hastalıkları astım, tüberküloz, hepatit, bağırsak parazitleri, egzama ve ülserin iyileşmesinde de yararlıdır.

Balın Faydaları

Bal içeriğinin, antioksidan, antimikrobiyal, anti-inflamatuar, antikanser etkileri olduğu bildirilmiştir. Vücuda enerji veren bal, yorgunluğun ve bitkinliğin önüne geçmektedir. İçinde bulundurduğu B ve C vitaminleriyle ve birçok farklı mineral ile insan sağlığına her alanda olumlu etki yapmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

İştah açıcı özellik gösterebilen bal, ağrı kesmeye yardımcı, cildi güzelleştirici, saçları besleyici eşsiz bir besindir. Kolesterol yüksekliğini engelleyen ve vücuttaki kolesterolü dengeleyen bal, mide sağlığına en faydalı besinlerin başında gelmektedir. İshal sorununu şerbet olarak içilmesi sonrasında kısa sürede çözen bu besin, karaciğeri temizleyerek, karaciğer fonksiyonlarını kuvvetlendirir. Karaciğer sağlığı için yararlı olan kısa zincirli yağ asitleri fermantasyon ajanlarının üretimini sağlamaktadır.

Doğanın bize verdiği en büyük nimetlerden biri olan balın faydaları saymakla bitmiyor. Antioksidanlar olarak işlev gören flavonoidler ve polifenoller balda bulunan iki ana biyoaktif moleküldür ve iyi bir antioksidan olan bal, kanda atık bırakmaz. Damarları açarak kalp hastalıklarının önüne geçilmesinde büyük yarar sağlayan bal, vücutta bulunan birçok zararlı bakteriyle de savaşarak, vücudu bakterilerden korumaktadır. Yenilerek sağladığı faydaların yanında bal, haricen uygulamalar ile de vücuda birçok fayda sağlamakta, yanıklara ve romatizmal ağrılara iyi gelmektedir. Günümüzde bal konusunda en çok dikkat edilmesi gereken durum ise balın doğal olup olmamasıdır. Zira son zamanlarda ortaya çıkan haberlerde birçok sahte bal üretimi olduğu belirtilmektedir.

Diyette Bal Tüketimi

Diyette bal tüketilebilir. Ancak bunun Beslenme ve Diyet Uzmanı ile birlikte planlanması gerekir. Beslenme ve Diyet Uzmanı’ nın kişiye özel düzenlediği diyet listesi ile bal tüketiminde herhangi bir sorun olmamaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz