Başarısız diyetler pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirirken, bunlardan biri de obezitedir. Obezite, vücuttaki yağ kitlesinin, yağsız kitleye kıyasla büyük ölçüde artış göstermesi olarak ifade edilebilir.

Hepimiz zaman zaman vücudumuzdaki fazla kilolardan şikâyet ederiz. Pek çok kişinin fiziksel görünümünden memnun olmadığı bir gerçek. Bu memnuniyetsizlik genellikle, teknolojiyle birlikte hayatımıza giren sosyal medya baskısından kaynaklanmaktadır. Elimizdeki telefonlarda sürekli karşımıza çıkan fit görünümlü resimlerden sonra kişinin kendine olan özgüveni azalmakta ve memnuniyetsizliği artmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Günümüzde birçok insan sağlığını önemsemek yerine sadece güzel görünmek için kilo vermeyi istemektedir. Bu nedenle herkesin mutlaka vermesi gereken birkaç kilosu vardır ama kimse bu birkaç kilonun neden olduğu sağlık sorunlarını sorgulamamaktadır. Zayıflamayı hem güzel görünmek hem de sağlıklı olmak için amaçlamanız önemlidir.

Neden Verilen Kilolar Geri Alınıyor?

Pek çok kişi hızlı kilo vermek amacıyla diyete başlamaktadır. Ancak çoğu kişi birkaç gün sonra diyet programından uzaklaşmakta ve başarısız diyet söz konusu olmaktadır. Bununla beraber kısa süre içinde istediği kiloları veren kişiler diyeti bıraktıklarında verdikleri kilolardan çok daha fazlasını geri almaktadırlar ve ileri derecede obeziteye adım adım yaklaşmaktadırlar. Çünkü artık onlar için diyet bitmiştir ve istedikleri bütün yiyecekleri yiyebileceklerdir. Bu tamamen yanlış bir yaklaşımdır. Bu şekilde davranan kişiler ya çok kısıtlı diyetler uygulamıştır ya da diyet sürecinde doğru beslenme alışkanlığı kazanamamıştır.

Doğru bir beslenme programı sizin alışkanlıklarınıza uygun olmalıdır. ‘Diyet yaparken pide yememeliyim, diyet bitince yerim nasılsa’ diye düşünüyorsanız yanlış bir diyet uyguluyorsunuz demektir. Doğru diyet programı sizin alışkanlıklarınıza uygun olmalı, bu alışkanlıkların yanlışı ve doğrusu değerlendirilmeli, sevdiğiniz yiyecekleri içermeli, enerji ve besin öğesi ihtiyaçlarınızı karşılamalıdır. Dolayısıyla başarısız diyetlere maruz kalmamak adına mutlaka bir beslenme uzmanına danışmalı ve size özel olarak hazırlanmış beslenme programlarını uygulamalınız.

Başarısız Diyetler Obezite Nedeni Olabilir

Diyet programı başarısız olan kişiler verdiklerinden daha fazla kilo aldıkça vücut yapısı bozulmakta ve eskisinde daha da kilolu hale gelmektedirler. Bu nedenle doğru bir beslenme programı uygulamanız, bu süreçte bir beslenme uzmanından beslenme eğitimi almanız ve sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığı kazanmanız verdiğiniz kiloların geri alınmaması için en doğru yöntemdir.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler, obezitenin de önüne geçebilecek en önemli etkenlerdir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken iki önemli konu bulunurken, bunlardan ilki diyetin sürekliliği ve tüketilen besinlerin kalitesidir. İkincisi ise diyetin mutlaka bir beslenme uzmanı eşliğinde ve kontrolünde yapılmasıdır.

Bunun dışında başarısız diyetle karşılaşmamak için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Ana öğünlerin düzenli olarak tüketilmeye devam edilmesi
  • Hareketlerin kısıtlanmaması ve diyetin spor ya da egzersizlerle desteklenmesi
  • Şeker tüketiminden kaçınılması
  • Yağlı ve gazlı besinlerin tüketilmemesi
  • Su tüketimine dikkat edilmesi

Diyet sürecinde stresten uzak durmak da önemlidir. Doğru bir beslenme programı uygulayan kişiler, zaten stres yerine sağlıklı bir şekilde kilo verdiğinden kendisini mutlu hissedecektir. Bununla beraber çevresel faktörlerle ortaya çıkan stres, kaygı ve depresyona karşı bitki çayları tüketmek, egzersiz yaparak serotonin hormonunu yükseltmek de mutlu hissetmeye yardımcı olabilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz