Çok sayıda annenin önemli sorunlarından biri de bebeğinde iştahsızlık görülmesidir. Bebekteki bu sıkıntı yeterince beslenemeyip, gerekli vitamin ve mineralleri alamadığı için büyümesine de mani olabilmektedir. Ancak bazı ebeveynler çocukları kendi istedikleri kadar yemedikleri takdirde onu iştahsız olarak adlandırmaktadırlar. Bununla beraber bebeklerde iştahsızlık, bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Bu halde çocuğun gelişiminin izlenmesi gerekebilir. Demir eksikliği, mide problemleri, alerjik nedenler, psikolojik faktörler çocuğu iştahsızlığa götüren nedenlerdendir.

Bebeklerde İştahsızlık Problemleri

Bebeklerde İştahsızlık Problemleri
Bebeklerde İştahsızlık Problemleri
  • Demir Eksikliğinden Olabilir

Genel olarak 1 yaşından sonra görülen bir olaydır. Bu dönemden sonra hayvansal ve tahıllı gıdalara başlamak uygundur. Yemeyi reddeden bebeğe demir yahut çinko bakımdan zengin olan besinler yedirilmesi ile iştahsızlığın önüne geçmek mümkün olabilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Mide Problemleri Olabilir

Bebeklerde iştahsızlık problemine yol açan bir diğer aynı zamanda da önemli olan etken mide sorunlarıdır. Bunlardan en sık karşılaşılanı ise reflüdür. Midede bulunan gıdaların bilhassa yatarak yemek yiyen bebeklerde, yemek borusunda yükselmesiyle bebek rahatsız olur. Bu halde yanma olabilmektedir daha çok yükselirse bebek kusabilir.

  • Alerji

Genel olarak inek sütüne alerjisi olan çocuklarda tükettiği besinlerin süt içerikli olması nedeni ile yemek istememesi olağan bir olaydır. Aynı zamanda alerjilerin neden olduğu geniz akıntısı da çocuğun yemeği reddetmesine sebep olabilir.

  • Psikolojik Nedenler

Çocukta kıskançlık olması bazen ilgi çekmek istemesi iştahsızlığa neden olabilmektedir. Ek gıdaya geçen annenin yanlış tutumu ya da ailede huzursuz bir ortam oluşu da bebeğin iştahını önemli ölçüde etkileyen durumlardır.

Bebeklerde İştahsızlık Problemi Nasıl Çözülür?

Bebeklerde İştahsızlık Problemi Nasıl Çözülür?
Bebeklerde İştahsızlık Problemi Nasıl Çözülür?
  • Bebeklerde iştahsızlık sorununun önüne geçebilmek için abur cubur olarak ifade edilen hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması son derece önemlidir. Her ne kadar bu gıdalar bebeklerin dikkatini çekse de sağlıksız ve öğünleri etkilemesi sebebiyle bebeklere verilmemelidir.
  • Öğünlerin yemek masasında ve mümkün olduğu kadar aileyle birlikte verilmesi faydalı olacaktır. Ailece yenilen yemekler, bebeğin iştahının açılmasında etkili bir yöntemdir.
  • Bebeklerde ve çocuklarda yemek esnasında televizyon, bilgisayar ya da tablet gibi teknolojik cihazların açık olmamasına özen gösterilmelidir. Bu gibi cihazların onların hangi gıdayı ne ölçüde yediğinin farkında varmamasına neden olur.
  • Bebeklerin aktivitelerini artırabilir, rahat ve özgür hareket edebileceği alanlar oluşturmak faydalı olacaktır. Özellikle açık havada oyun oynaması ya da yürüyüşe çıkması gibi durumlar iştahını artırabilir.
  • İştah açıcı olarak nitelendirilen şurup, vitamin gibi takviye edici gıdalar mutlaka bir uzman kontrolünde ve onayıyla verilmelidir.

Bebeklerde iştahsızlık problemlerine ek olarak çocuklarının sağlıklı bir yaşam sürmelerini isteyen ailelerin Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşebilir, yapılan tahliller sonucunda olabilecek vitamin ve mineral eksikliklerini de gidererek kilo alımı ya da kilo vermeyle karşılaşmadan sağlıklı beslenme programları uygulamaları gerekir. Çünkü bebek, çocuk ya da kendimiz için sağlıklı olarak düşündüğümüz besin grupları bazen haddinde fazla ya da az tüketilmesi sonucunda sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Özellikle de emziren annelerin hem sütlerinin artması hem de emzirme döneminde sık sık karşılaşılan kilo alma sorunları ile karşı karşıya kalmamak için annelerin Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşmeleri doğru olacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz