Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam hakkında bilgilenmek, hayat kalitenizi arttırır. Spor ve yaşam arasında bilgi sahibi olmanız gereken konulardan biri de besin takviyesidir. Günlük ilaçlardan oldukça farklı olan bu takviyeler, vücudunuzun direncini arttırırken ihtiyaç duyduğunuz tüm vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ konusunda sizlere destek çıkacaktır. Bilinçsiz bir şekilde kullanılırsa gıda takviyesi zararları sonucunda çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir.

Besin Takviyesi Nedir?

Besin takviyesi nedir sorusuna verilebilecek en genel cevap tüketmiş olduğunuz gıdalar yetersiz geldiğinde dışarıdan ve tıbbi ilaçtan oldukça farklı olarak alınan tablet, kapsül, jel, toz ve sıvı çeşitleridir. Bu takviyelerin içerisinde vitamin, mineral, çeşitli doğal bitkiler, aminoasitler ve enzimler bulunur.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Sağlık problemlerinin yaşanmaması için belirli yaş gruplarına besin takviyesi önerilmektedir. Hastalık risklerini azaltır, vücut fonksiyonlarını düzenlerler. Bu sayede bireyler yaşamsal faaliyetlerine daha rahat bir şekilde devam edebilir.

Besin Takviyesi Önerileri

Besin takviyesi önerileri olarak üzerinde yazan yazılara dikkat edilmesi gerekir. Eğer takviye alınacak tablet, kapsül, jel, toz veya sıvı üzerinde “yüksek kolesterolü düşürdüğü, kalp hastalığını tedavi ettiği” gibi ifadeler yer alıyorsa, bu takviyeler kullanılmamalıdır. Böyle ifadelerin yer alması, yasal değildir ve kullanacağınız takviye de risklidir.

Özellikle diyet yapan ve kas kütlesini arttıran kişiler için suplementer adı altında kullanılan besin takviyelerinin kullanılması önerilmektedir. Aşırı kilolu olan kişilerin yağ yıkımını kolaylaştırmak adına L-carnitin kullanması gerekir. Diyetisyen tarafından önerilen doğru kullanım miktarı bilinmeli ve spordan 1 saat önce ve spordan 1 saat sonra bu takviyeler kullanılmalıdır.

Besin Takviyeleri Güvenilir mi?

Her besin takviyesi güvenilir değildir. Mutlaka bir uzman tarafından önerilmesine ya da kullanmak istediğiniz takviyeyi bir uzmana danışmanızda fayda vardır. Besin takviyesi önerileri herkes tarafından yapılmakta, bilinçsiz bir şekilde kullanılmaktadır. Fakat takviyelerin zararları da mevcuttur.

Aşırı kullanımlarda kan pompalama ve akış hızını arttırması sebebiyle felç, kalp krizi vb. ölümcül rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Kullanan kişinin yaş grubu da takviye konusunda önemlidir. Yaşlılarda besin takviyesi yapılacaksa mutlaka bir uzman kontrolünde gerçekleşmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz