Birçok farklı türü bulunan biber, yemeklerde, salatalarda, dolmalık olarak, turşu olarak ve daha birçok farklı şekilde tüketilmektedir. Beta karoten içeren biber, ayrıca C, K, B1, B2 vitaminleri ve potasyum minerali de içermekte olup, iştah açıcı, mide kaslarını kuvvetlendirici, midedeki sindirimi hızlandırıcı, yüksek antioksidan etki göstermektedir.

Biberin Faydaları Nelerdir?

Biber çok önemli bir antioksidandır. İçinde sağlığa faydalı birçok farklı madde barındıran biber özellikle çiğ olarak tüketildiğinde, kanser ve birçok hastalığın önleyicisidir. Kalp hastalıkları için de engelleyici bir sebze olan biber, beta karoten içeren besinlerin genelinde olduğu gibi felç ve katarakt riskini de oldukça azaltmaktadır. Özellikle kış aylarında çok daha fazla tüketilmesi önerilen bu sebzenin, içerdiği yoğun C vitamini sayesinde kış hastalıklarına karşı vücudun direncini arttırmaya yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki yüksek orandaki lif sayesinde mide ve bağırsakları da rahatlatan bu sebze, kabızlık gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Acı Biber ve Faydaları

Acı biber, akciğer için oldukça faydalı olarak bilinmektedir. Bronşit, solunum zorluğu gibi solunum sorunlarında etkili olan biber, balgam söktürücü özelliği ile de oldukça yararlı bir sebzedir. Damarlardaki kanın akışkanlığını arttıran, iştah açan ve bağırsakları düzene sokan, mideyi rahatlatan, kanser ve kalp hastalıkları için de önleyici olan biber, mutlaka tüketilmesi gereken sebzelerin başında gelmektedir. Kan dolaşımına hız kazandıran acı biber, aynı zamanda grip mikrobunu da önleyici özelliğe sahiptir.

Acı biber lif açısından da çok zengindir. Günde 1 tane tüketilmesi bile kabızlık sorunun çözülmesine yardımcı olur. Ancak bu genel bir bilgi olup, mide rahatsızlığı olan kişiler ya da ilaç kullanan kişiler açısından risk oluşturabileceği için acı biberin günde ne kadar ve ne zaman tüketilmesi gerektiği Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşerek belirlenmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz