Vücudun sorunlu bir bölgesinden kurtulmak hiçbir zaman bu konuda bol bol vaatlerde bulunulan “Bölgesel Zayıflama” iddia edildiği kadar kolay değildir. Birçok kişi bölgesel yağları yakmak için üretildiği söylenen spor aletlerinden alır, bir süre kullanır ve bir süre sonra bir işe yaramadığını görerek kullanmayı bırakır. Bölgesel zayıflama terimiyle ifade edilen şey belli bir bölgeye hitap eden egzersizler uygulayarak sadece karın bölgesini, sadece bacakları veya yalnızca kalçaları küçültmeyi ya da zayıflanması istenen bölgedeki yağları yakmayı hedeflemektir. Belli bir besin maddesini devamlı tüketerek bölgesel olarak zayıflamak mantıklı olmayıp, belli bir bölgeye yönelik egzersizlerle sadece o bölgeyi inceltmek kulağa mantıklı gelse de bu da pek mümkün değildir. Hedef bölgeye yönelik egzersizlerle bölgesel yağ yakımı ancak çok hafif miktarlarda mümkündür.

Bölgesel Zayıflamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı insanlarda karın bölgesi, bazılarında da kalça, basen veya bacak bölgeleri yağ depolamaya eğilimlidir. Bu durum kişiden kişiye değiştiği gibi aynı kişinin belli bir bölgesinin diğer bölgelerine göre daha fazla yağ depolaması da söz konusu olabilir. Gerek bu durum gerekse vücudumuzun önce hangi bölgelerinin yağ yakacağı biraz da genetik yapımız tarafından belirlenir. Genel olarak erkeklerde yağın en çok depolandığı bölge karın bölgesi, kadınlarda ise basen bölgesidir. Erkekler yağlarını kadınlara göre daha çabuk kaybeder, çünkü vücutlarındaki kas dokusu daha fazladır. Karın veya kalça kaslarında bölgesel zayıflama sağlamak için ne kadar egzersiz yaparsanız yapın diğer bölgelerinizin sabit kalıp sadece o bölgenin zayıflaması söz konusu değildir. Sorunlu bölgelere yönelik hareketleri biraz daha fazla sayıda yapmak ve daha çok tekrar etmek biraz fayda sağlasa bile bu gözle görünür, fark edilir bir fayda olmayacaktır. Egzersiz yaptığınız zaman vücudun her bölgesi yağ yakar.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Vücudun doğal olarak yağ kaybetmesini sağlamanın yolu uygun bir egzersiz ile birlikte diyet programı uygulamaktır. Kişinin yağ yakabilmesi için yaktığından daha az miktarda kalori alması gerekir. Vücut bu kalori açığını kapatmak için depolamış olduğu yağlardan yakmaya başlar ve böylece sorunlu bölgeler dahil bütün vücutta yağ kaybı meydana gelir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz