Osmanlı zamanından günümüze kadar ulaşan ve kış aylarının en önemli içeceği olarak ifade edilen boza, sağlık açısından büyük faydaları olan bir içecektir. Bozanın faydaları neredeyse saymakla bitmeyecek kadar çok olurken, 7’den 70’e herkesin bu içeceği tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Bozanın Faydaları Nelerdir?

Kış aylarında sağlıklı beslenme konusuna dikkat eden pek çok insanın bir numaralı içeceği olan boza, oldukça büyük faydalar sağlayabilmektedir. A, B ve E vitamininin yanı sıra fosfor, demir, magnezyum gibi mineraller bakımından bir hayli zengin olan boza, bebek bekleyen ve emziren annelerin dahi tüketmesi gereken bir içecektir. Darı irmiği, şeker ve sudan elde edilen bu içeceğin daha çok kış aylarında tercih edilme nedeni ise bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara ve dış etkenlere karşı koruyabilmesidir. Ayrıca vücut ısısını korumaya çalışan bu içecek, vücuda enerji kazandırabilmekte ve probiyotik özelliği sayesinde kronik ve mevsimsel hastalıkların önüne geçmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bozanın faydaları bu kadarla sınırlı değildir. Yine probiyotik özelliği sayesinde kan şekeri, kolesterol ve vücut ağırlığının korunmasını sağlayan boza, sindirim sistemi rahatsızlıklarının önüne geçmekte, mide yanması, gaz problemleri, hazımsızlık, bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi ve kanserojen maddelerin yok edilmesi gibi konularda da etkili olabilmektedir.

Boza, özellikle de gelişme çağında olan çocuklar için oldukça besleyici bir içecektir. Dolayısıyla bu dönemdeki çocukların sağlıklı beslenme konusunda öncelik göstermesi gereken besinlerden olan boza, kilo almak isteyenlerin iştahını açmakta, sinirleri yatıştırmakta ve zihin açıcı bir özellik göstermektedir.

Hamilelikte Boza Tüketilir mi?

Hamilelikte boza tüketimi sağlık açısından oldukça gerekli bir durumdur. Zengin kalsiyum içeriğine sahip olması sayesinde bebeğin kemik gelişimini daha anne karnında iken destekleyen bu içecek, aynı zamanda hem annenin, hem de bebeğin gerekli vitamin ve mineral ihtiyacını da karşılayabilmektedir.

Emziren anneler için de pek çok diyetisyen tarafından tavsiye edilen boza, içeriğindeki yüksek protein sayesinde kaliteli anne sütünün artırılmasını sağlayabilmekte, prolaktin salgılanmasını sağlayabilmekte ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlık sorunlarına karşı koruyucu bir etki göstermektedir.

Emzirme döneminde ve hamilelikte boza tüketimi açısından dikkat edilmesi gereken en önemli konu bozanın hijyenik bir ortamda üretilmiş olması ve tamamen güvenilir olmasıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz